Yenidoğan Bebeğinizi Emzirmek

Yenidoğan Bebeğinizi Emzirmek

Emzirmek, bebeğinizle aranızda kuvvetli bir bağ oluşturacak ve sizi derinlemesine tatmin edecek bir deneyimdir. Bununla birlikte onu nasıl emzıreceğinızı öğrenmek ikiniz için de pratik gerektirir. Ne kadar çok emzirırseniz, o kadar çabuk alışırsınız.

İyi Bir Başlangıç Yapın

Siz onu emzirirken bebeğiniz, size yakın olmaktan, sizin sıcaklığınızı, teninizin temasını hissetmekten ve kalbinizin sesini dinlemekten mutluluk duyar.
Emzirmek bebeğinize iyi gelir, çünkü sütünüz ona verilebilecek en faydalı gıdaları sunar. Anne sütü gelişen bebeğinizin ihtiyacı olan tüm gıdaları, gereken miktarlarda alabilmesi için biçilmiş kaftandır. Anne sütü aynı zamanda içerdiği antikorlar sayesinde bebeğinizi enfeksiyonlara ve hastalıklara karşı da korur. Astım, egzama gibi alerjiyle ilintili durumlara ve solunum problemlerine karşı da ayrıca koruyucudur.

İşe Koyulmak

Başlangıçta göğüsleriniz kolostrum adı verilen duru, altın sarısı bir sıvı üretir. Kolostrum bebeğinizin sindirim sisteminin çalışmaya başlamasını sağlar ve onu enfeksiyonlara karşı korur. Birkaç gün sonra ise göğüslerinizden süt gelmeye başlayacaktır.

Rahat bir pozisyon seçin: Bebeğinizi oturarak ya da uzanarak besleyebilirsiniz. Bebeğinizin başını, gövdesini ve poposunu, ayrıca kendi sırtınızı ve kollarınızı desteklemek için ise yastıklardan faydalanabilirsiniz.

Onu beslenmeye hazırlamak

Bebeğinizin yanağını ya da ağzının yakınlarını parmağınızla okşamanız, onun beslenmeye hazır bir şekilde ağzını kocaman açmasını sağlayacaktır.
bebegin-memeyi-almasiBebeğin Memeyi Alması

Bebeğinizin memeyi doğru bir biçimde almasına yardımcı olmak, başarılı bir emzirmenin anahtarıdır. Yanağını parmağınızla okşayarak, ağzını kocaman açmasını sağlayın. Göğüs ucunuzu damağına doğru hedefleyerek, onu yönlendirin. Ağzını dolduracak pozisyonu bulduğunda, dudaklarını sıkıca kapatıp oraya kenetlenecektir. Göğüs ucunuzun tamamını, areolanın (göğüs ucunuzu çevreleyen koyu renk halka) ise büyük bir kısmını ağzına alacaktır. Aksi takdirde, göğüs ucunuzu çekerek acıtabilir. Eğer bebeğinizin pozisyonundan emin değilseniz, göğsünüzü ondan alarak tekrar deneyin.

Sponsorlu Bağlantılar

Beslenme hareketi
Bebeğiniz göğüs ucunuzu damacıyla sıkıştırıp emerek göğsünüzden süt çeker.
Rahat bir pozisyon bulmak
Emzirirken sizin için en rahat pozisyonu kendiniz bulacaksınız. Bazı anneler, bebeklerini yastıklara yatırarak emzirmenin, bebeği memeye yaklaştırma açısından kolaylık sağladığını düşünüyor. Bir duvara ya da sandalyeye yaslanmak da sırtınızı desteklemenize yardımcı olur.
Bebeğinizi doğru biçimde tutun:
Bebeğinizi göğsünüze doğru tutarken, burnu göğüs ucunuzun karşısında olmalı, başı ve gövdesi ise aynı doğrultuda uzanmalıdır.
Memeyi almasına yardımcı olun: Bebeğinizin pozisyonunu kontrol edin. Eğer memeye doğru biçimde kenetlendiğinden emin değilseniz, yeniden deneyin.
Onu beslerken, ona göz-kulak olun: Bebeğinizin emme hareketi sizin süt fışkırtma refleksinizi harekete geçirir. Oksitosin hormonunun salgılanması süt bezlerinizin göğüslerinizden süt gelmesini sağlamasına yardımcı olur. Bunlar olurken bebeğinizin yutkunduğunu duyarsınız. Ayrıca içiniz ürperebilir, rahminizin kasılmalarını hissedebilir, diğer göğsünüzden de süt geldiğini görebilirsiniz.
Onu göğsünüzden almak: Bebeğiniz doyunca uyuyakalıp kendiliğinden memeyi bırakabilir. Böyle olmadığı takdirde, onu göğsünüzden çekerde ayırmak yerine, küçük parmağınızı ağzının köşesinden içeriye kaydırarak emzirmeye ara verebilirsiniz.
bebek-emzirmek1
Bebeğiniz Günde kaç kez beslemeli?

İlk haftalarda bebeğiniz, birkaç saatle bir beslenmek isteyecek ve her göğüste on ile yirmi dakika arası tutulması gerekecektir. O size aç olduğunu belli eder. Her istediğinde onu emzirmeniz onu mutlu kılacak ve sütünüzün çoğalmasına da yardımcı olacaktır. Eğer mümkünse, ikinci memeve seçmeden önce, ilkini tamamen boşaltmasını sağlayın. Eğer onu memeden fazla erken alırsanız, daha sulu olan ön sütle beslenmiş olacak ve sütün daha zengin olan kısmını kaçıracaktır . Her seferinde farklı memeden emzirmeye başlayarak sürünüzü çoğaltabilirsiniz.

Kendi bakımınızı ihmal etmeyin
Emzirmenin püf noktalarını bir kere kavradıktan sonra, bu işi her zaman, her yerde yapabileceğinizi de fark edersiniz. Bol bluzlar giyerseniz ya da omzunuzun üzerinden bir eşarp
örterseniz yabancı gözlerden
gizlenmeniz kolay olur.
Kendinizi ihmal etmeyin. Bol bol dinlenin Bütün yardım tekliflerini kabul edip bebeğiniz uyuduğu zamanlarda siz de uyumaya gayret edin. Gün içinde, dengeli öğünlerle beslenin. Beslenmenize ve sıvı alımınıza özen göstermeniz şarttır.
Sezaryenden sonra
Sezaryenle doğum yaptıysanız, bebeğiniz anestezi yüzünden uykulu hissedebilir ve doğumdan hemen sonra memeyle pek fazla ilgilenmeyebilir. Yine de onu emmesi için cesaretlendirmek dikkatini çeker ve uyanması için iyi bir neden yaratır! Yatarak emzirmek ilk başlarda size daha rahat gelebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz