Yeni doğan Bebeğin Sütten Kesilmesi

Yeni doğan Bebeğin Sütten Kesilmesi

Beslenemeyen çocuklarda, “anne sütü yaramı yor” diye olumsuz bir kanaate varılmamalıdır. Ancak “anne sütü yetmiyor ” demelidir.
Anne sütü alan çocuklarda görülen kusma sancı, yeşil ve sulu kakadan, ilk önce anne sütü suçlanır, ama sebep çok kere başkadır:
1-Kusmalar inatçı olursa, kısa bir emmeden sonra biraz beklenip, gene kusarsa, mutlaka tıbbi tetkik yaptırılmalıdır. Bu tetkiklerden sonra sütten kesmenin faydalı olacağı kanaatine varılmışsa o zaman emzirmeden kesme düşünü lür. Anne sütü alımlarından sonra kaka, yeşil, su lu ve müküslü (balgam görünüşlü) olursa buna ileri derecede gaz ve sancı da eklenirse, kilo almadığı da tespit edildiğinde anne sütü suçlanır.
2- Çocuk emdikten son-ra kusar sancı, gaz ve sulu kaka yapar, fakat kilo alıyorsa anne sütü kesilmez.
3-Bebeğin kakası sert, şekilli beze bulaşmaz katı-lıkta olup, günlerce geci-kirse ve kilo alma durursa, gerekli tıbbî önlemlerin yanında, ek besinlerle takviye gerektiği de anlaşılır.
4- Anne, bebeğini sütten
kesmek kararı alma-
dan önce, bütün çareleri
denemli ve direnmelidir.
5- Meme başlarında çatlaklar oluşursa anne sü-tü süt çekecekleriyle alınıp kaşıkla veya biberonla verilmelidir. Çünkü aç çocuk meme emerken, an-neye çok zahmet verir ve meme vermek azap olur.
6- Eğer meme başları gerekli şekilde korun-mazsa, meme çatlakları yaraya dönüşür, apseler oluşur. Bu durumda emzirme derhal durdurulmalıdır. Hem çok ağrılı olur, hem de cerahat gelir, ço-çuğa mikrop geçer. Yavrunun hasta olmasına se-bep olur. Ancak, anne tedavi olana kadar memeler boşaltılır cerahatli süt kesinlikle verilmemelidir, bu arada -geçici bir zaman için- suni beslenmeye geçilir.

Sponsorlu Bağlantılar

bebegin-sütten-kesilmesi
7- Orta şiddetli hastalıklarda süt kesilmez. Gripal enfeksiyonlarda, anne maske takarak, çocuğu emzirmelidir.
8- Tifo, gebelik, tüberküloz, nefrit gibi ağır has-talıklarda da süt kesilmelidir. Yeni bir gebelik durumunda anne sütü azalır. Bu durumda da anne sütü yavaş yavaş kesilmelidir. Çünkü anne vücu-du yeni bir organizmanın yükünü almıştır. Süt kalitesi düşürür.
9- Emme refleksi olmayan veya çok az olan güçsüz bebeklerde, anne sütü alımı güçleşir. Gene de anne sütü çekecekleriyle alınır, biberonla verilmeye çalışılır, gerekirse takviyeli beslenmeye geçilir.
10- Ağız anomolileri, yarık damak, tavşan dudağı, emmeye engel olabilir.
11- Doğuştan burun tıkanıklığı emmeyi engeller. Çocuk emerken morarır. Emzik bitiminde ise, morluk geçer. Bu durumda, anne sütünden kesme düşünülebilir.
12- Ağır enfeksiyonlar, zatürree, yüksek ateş, su kaybı, emme refleksinin kalkma sebebi olabilir. Çocuk anne sütünü, kendiliğinden bırakır.
13- İleri derecede zayıflık, kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları da emme refleksini kaldırır. Geniş ağız yaraları, ileri derecedeki pamukçuk da emme güçlükleri yaratır, tedavi olana kadar geçici suni beslenme yapılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz