Tekrarlayan Düşüklerin Nedeni Nedir?

Bir gebeliğin düşük olarak nitelendirilebilmesi için düşüğün hamile kaldıktan sonraki ilk 20 hafta içerisinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu durum tekrarlayan düşükler için de aynı bu şekildedir.

Pek çok durumdan dolayı kişinin düşük yapması ilk zamanları için her kişide bir risktir. Ancak bazı bireylerde hekimin incelemeleri doğrultusunda kişinin diğer hamile kadınlara oranla biraz daha  dikkat etmesi gerekebilir.

Bir de bazı bireylerde tekrarlayan düşük problemi yaşanmaktadır. Bu durum kişilerin anne ve baba olmasını zorlaştırabilir.

Tekrarlayan düşüklerin nedeni nedir, diye baktığımızda farklı sebepler ile karşılaşabiliriz.

Bu sebeplerin en başında da anne adayının ileri yaşta olması gelir. Kadınların doğurganlık çağı ve ne çok hamile kalma olasılığının olduğu yaşlar 20 – 29 yaşları arasıdır. Bundan sonrası için genel konuşmak pek de doğru değildir. Ancak bilimsel anlamda yumurtalık sağlığı ve hormon dengesi göz önüne alındığında bu yaş aralığının 20 – 29 olduğunu söyleyebiliriz.

Kadınların 40 yaşını geçtiklerinde doğurganlık oranlarının %90 kadar azaldığı bilinmektedir. Ancak bu yaşından sonra sağlıklı gebelik geçiren annelerin olduğu da bilinmelidir. Bu durumda gebe olup olamayacağınız konusunu tamamen hekiminize danışmalısınız.

Yapılan tetkik ve değerlendirmeler sonrasında hekiminiz vücudunuzun gebelik için elverişli olup olmadığını size belirtecektir.

tekrarlayan düşükler

Tekrarlayan Düşük Nedenleri

Kişinin ardı ardına 3 kere ve daha çok düşük yapması durumu artık tekrarlayan düşük problemi olarak adlandırılmaktadır.

Tekrar eden düşükler kişideki birtakım sağlık sorunlarının habercisi olabilir. Ya da direkt kişinin yaş faktöründen dolayı hormonları gebeliğe artık müsait olmayabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Bazı durumların tedavi edilmesi ile düşük sorunu ortadan kaldırılabilir ve kişi hamile kalabilir. Bunun için mutlaka hekim muayenesi ve hekimin önerileri gereklidir.

Tekrarlayan düşük nedenleri:

  • İleri yaş
  • Hormon dengesinde bozukluk olması
  • Rahim ağzı yetersizliği
  • Rahmin anatomik yapısının bozuk olması
  • Kromozoma bağlı genetik bozuklukları
  • Bazı enfeksiyonların varlığı
  • Bağışıklık sistemi hastalıkları
  • Çevresel nedenler

Nedenin tespit edilebilmesi adına kişide ultrason (USG) değerlendirmesi, kan tetkikleri ve vajinal kültür incelemesi yapılabilir. Problemin ne olduğuna göre bazen durum tedavi edilebilir ve kişi hamile kalabilir.

Ancak bazı durumlarda gebe kalmak çok zor da olabilir.

Düşük Belirtileri

Kişi düşük yaptığı zaman bu durum birtakım belirtilere yol açar. Bu belirtilere bakılarak kişi düşük yaptığını mutlaka anlayacaktır.

Kişinin böyle bir durumda hemen bir yakını tarafından ya da bu mümkün değil ise ”112” acil servis aranarak hastaneye ulaştırılması gerekmektedir.

Düşük sırasında anne adayının hayati açıdan tehlikede olma ihtimali vardır.

Tekrarlayan düşüklerde kişi belirtileri daha erken fark ederek kendisi daha erken harekete geçebilir ve direkt hekimine doğru yola çıkabilir. Ancak kişi kesinlikle kendisi araç kullanmamalıdır. Daha önceki düşüklerde herhangi bir problem çıkmamış olsa bile bu ihtimal her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Vajinal Kanama

Kanamanın miktarı ve yoğunluğu her kadında farklı biçimde olmaktadır. Bazı kadınlarda damlalar halinde kanama olurken bazı kadınlarda çok şiddetli kanama olabilir.

Kanamanın rengi açık renkli olabilir.

Ağrı

Düşük sırasında karın bölgesinde anne adayı yoğun bir ağrı hissedecektir. Bu ağrının şiddeti de yine kanamda olduğu gibi kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Ağrı bazen sırt bölgesinde de hissedilir.

Akıntı

Anne adayı kahverengi ve pembemsi yani koyu veya açık renkli bir akıntıya çamaşırında rastlayabilir. Bu kanama öncesinde kanamanın habercisi şeklinde bir durum olabilir.

Vajinadan Parça Gelmesi

Kişi tuvalete girdiği sırada vajinasından parçalar geldiğini görebilir.

Kramplar

Kişinin kasıklarında kramplar oluşabilmektedir.

Bulantı ve Kusma

Kişide sayılan durumların dışında bulantı, kusma ve ateş de görülebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz