Soğuk Havale

Soğuk havaleye karşı bebeğinizdeki durumu erken dönemde tespit edebilmeniz ve hemen müdahalede bulunmanız çok önemlidir. Böyle bir durumdan şüphelendiğinizde hemen 112 Acil Servis ile iletişime geçmeli ya da en yakın hastanenin aciline ulaşmalısınız.

Hayatınızın herhangi bir anında havale ile ilgili bir şeyler anlatıldığını duymuşsunuzdur. Bunun hep çok yüksek ateş içerisinde gerçekleştirildiği duyulur. Ancak bu bir sıcak havale belirtisidir ve havale çeşitleri bebeklerde ikiye ayrılmaktadır. (Sıcak havale hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.)

bebek-havalesi

Soğuk Havale Nedir?

Soğuk havale bebeklerde erken müdahale edilmediğinde kalıcı beyin ve sinir hasarlarına neden olabilen acil durumlardan bir tanesi. Peki, soğuk havale nedir tam olarak?

Oluşum nedeni olay sırasında beyinde meydana gelen anormal elektrik boşalmasından kaynaklanıyor. Bebek bu esnada epilepsi nöbetine benzer bir şekilde istemsizce kasılabiliyor.

Sıklıkla 3. aydan 5.aya kadar daha yoğun bir risk söz konusudur. Beyindeki seçici geçirgen zar herhangi bir nedenden dolayı zarar gördüğünde durum gelişir.

İlk zamanlar ebeveynler soğuk havale durumunu fark etmeyebilirler. Ancak sonrasında yavaş yavaş bebeğin kasılmaları artacaktır. Belirtiler arasında ateş olmaması bu hastalık halinin sinsi bir şekilde ortaya çıkmasına ve geç fark edilmesine neden olabilmektedir.

Soğuk Havale Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin soğuk havale geçirip geçirmediğini anlayabilmeniz için soğuk havale belirtileri nelerdir, bilmeniz gerekir.

Herhangi bir tuhaflık fark ettiğinizde hızlı bir şekilde davranmalı ve metanetinizi korumaya çalışmalısınız. Bebeğinize ancak bu şekilde yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin soğuk havale sırasında vücut ısısında bir artış olmayacaktır. Bu nedenle ateş belirtisi yoktur. Bu durum ateş ile beraber gerçekleştiğinde daha kolay anlaşılır olmaktadır ve daha erken müdahale edilebilmektedir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda ve bebeklerde soğuk havale belirtileri:

 • İstemsiz kas kasılmaları
 • Kusma
 • Kaslarda gevşeme
 • Gözlerin kayması ve göz akının ortaya çıkması
 • Bilincin kapanması
 • Ağızdan köpük çıkması
 • Dişleri ve çeneyi kuvvetlice sıkma
 • İstemsizce idrar yapma veya dışkı çıkarma
 • Kol ve bacaklarda istemsiz kasılmaların olması
 • Bebeğin yanındaki cisimlere çarpması
 • İstemsizce kahkaha atma
 • Garip sesler çıkarma
 • Nöbet sonrasında çocuğunuzun hiçbir şey hatırlamaması

Bu tür durumlar eğer sürekli olarak başınıza geliyor ise o halde soğuk havaleden ziyade epilepsi (sara hastalığı) bakımından bebeğinizin değerlendirilmesi gerekir.

Nadiren de olsa bebeklerde de epilepsi hastalığı görülebilmektedir. Bunun için bir nöroloji uzmanından yardım almalısınız.

Soğuk Havale Sırasında Bebeğe Nasıl Müdahale Edilmeli?

Bebeğinizin soğuk türden bir havale geçirdiğini fark ettiğinizde nasıl davrandığınız çok önemlidir. Bebeğiniz için bu durum hayatının ileriki yılları göz önünde bulundurulduğunda çok ciddi bir öneme sahip olabilir.

Bu nedenle soğuk havale sırasında bebeğe nasıl müdahale edilmeli, konusunu ne olur ne olmaz, her zaman hazırlıklı olabilmek adına önceden bilmek gerekir.

İlk olarak yapmanız gereken bebeğiniz ya da çocuğunuzun istemsiz kasılmaları nedeni ile kendisini yaralamasını engellemektir.

Bunun için kıyafetlerini gevşeterek rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Zorlanmalar nedeni ile sıkı kıyafetler bebeğin yaralanmasına neden olabilir.

Bebeğin soğuk havale esnasında kusma ihtimali bulunduğundan kafasını geriye yatık bir şekilde tutmamalısınız. Bunun yerine sağ ya da sola yatık bir pozisyonda olmalı. Aksi halde soluk borusuna kusmuk kaçabilir ve bebeğin nefes almasını engelleyebilir.

Bu durum ilk defa başınıza geliyorsa hemen bir sağlık kuruluşuna başvurun ve asla vakit kaybetmeyin.

Halk arasında bilinen yanlış davranışlardan biri nöbet sırasına bebeği kusturmaya çalışmaktır. Bunun için ağzına cisim ya da parmağınızı sokmayın. Bu sırada bebeğiniz çenesini sıkabilir ve çenesinde hasar oluşabilir ya da bu bir çocuk ise dişlerinde kırıklar oluşabilir.

Bu konular bakımından hekiminizden tekrar başınıza gelmesi durumunda ne yapmanız gerektiği ve bebeğinizin ilk müdahale sonrasında hangi hekime ne zaman muayene olması gerektiği konusunda bilgi almalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz