Sıcak Havale (Ateşli Havale)

Sıcak havale ya da ateşli havale tıp camiasında febrilkonvülsiyon şeklinde adlandırılmaktadır. Çocuklarda oldukça sık rastlanabilen bir durum olduğu gibi yeni doğan dönemi ve bebeklik döneminde de çok sık meydana gelmektedir.

Bu nedenle bebeklik döneminde de dikkatli olmak oldukça önemlidir. Bebeklerde yüksek ateşe neden olduğundan ve bilinç kaybına yol açtığından erken müdahale edilmesi oldukça önemlidir.

Halk arasında bilinen yanlışlardan biri de sıcak havalenin direkt olarak yüksek ateş ile ilişkilendirilmesidir. Bir bebek yüksek ateşli bir hastalık sırasında havale geçirmeyebilir. Çok nadir olmakla birlikte bazı bebekler her ateşlendiklerinde havale geçirebilirler.

bebek sıcak havale

Sıcak Havale Nedir?

Havale ilk zamanlar kendini ani ve hızlı bir ateş yükselmesi ile belli etmektedir. Herhangi bir hastalık nedeni ile görülebileceği gibi direkt olarak ateşlenme şeklinde de başlayabilir.

Ardından bebeğin ya da çocuğunuzun epilepsi nöbetine benzer şekilde belirtiler verdiğini gözlemleyebilirsiniz. Peki, sıcak havale nedir?

Sıcak havale bebeğin henüz olgunlaşmamış beyninin ani ısı değişimine verdiği bir tepkidir, denilebilir. Bebeğiniz ya da çocuğunuzun vücudunun yüksek olan sıcaklığı beynine ve sinirlerine zarar vermeye başlamaktadır.

Sıcak Havale Belirtileri Nelerdir?

Bebeğinizin ateşlendiği bir anda havale geçirip geçirmediğini anlamak çok önemlidir. Bunun için sıcak havale belitleri nelerdir, bilmeniz çok önemli. Ayrıca sıcak havaleden daha sinsi bir şekilde ilerleyen soğuk havale hakkındaki metnimize de göz atmalısınız.

Bu sayede şüphelendiğiniz bir durum karşısında ilk defa başınıza gelen havale anında olaya daha rahat yaklaşabilirsiniz. Elbette böyle bir durum karşısında yüksek bir stres duygusu olacaktır. Ancak hazırlıklı olmak ne yapacağınızı hiç bilmemekten ve telaşa kapılmaktan daha iyidir.

Sponsorlu Bağlantılar

Çocuklarda ve bebeklerde sıcak havale belirtileri:

 • Şuur Kaybı
 • Çok yüksek ateş
 • Kol, bacak ve yüzde istemsiz kasılmalar olması
 • Kusma
 • Gözlerin beyazının ortaya çıkması ve gözlerde kayma
 • Çenede kitlenme
 • Vücudun titremesi
 • Ağızdan salya ya da köpük gelmesi
 • Nöbet sonrası yorgun bir halde uykuya dalma

Sıcak Havale Sırasında Bebeğe Nasıl Müdahale Edilmeli?

Sıcak havale sırasında bebeğe nasıl müdahale edilmeli, konusunu herhangi bir boş zamanınızda mutlaka araştırmalı ve hakkında bilgi edinmelisiniz.

Bu sayede bebeğinize bu gibi bir durum karşısında erken müdahalede bulunarak nasıl davranmanız gerektiğinde bilgi sahibi olursanız kendinizi olay anında daha az stres altında hissedersiniz.

Ayrıca bebeğinizin ileriki yaşamında zihinsel ya da bedensel anlamda herhangi bir kalıcı hasar oluşumunun riskini de azaltmış olursunuz.

İlk olarak böyle bir durum karşısında bebeğin ateşini düşürmek gereklidir. Bebeğin kusmuğunun soluk borusuna kaçma ihtimaline karşın bebek kafası dik bir şekilde geriye yatırılmamalıdır.

Aynı durumlar çocuklar için de geçerlidir.

Bebeğin ya da çocuğun çevresinde bulunan materyallere istemsiz kasılmalar nedeni ile çarpması ve zarar görmesi önlenmelidir.

Bebeğin ağzına bir şey sokulmaya çalışılmamalı, kusturmaya çalışılmamalı ve çenesini açmaya çalışmamalısınız.

Bebeklerde Ateş Nasıl Düşürülebilir?

Bebekler sıcak havale geçirdiklerinde ya da direkt olarak ateşlendiklerinde doğru bir şekilde müdahale edebilmek adına bebeklerde ateş nasıl düşürülebilir, konusu bilinmelidir.

 • Oda sıcaklığı mümkünse 24 derece gibi serin bir sıcaklığa düşürülmelidir.
 • Bebek çok titreyip üşüyor olsa bile üstü örtülmemeli ve sıcak tutulmaya çalışılmamalıdır.
 • Yaşına ve kilosuna uygun ölçekte hesaplanmış bir biçimde ateş düşürücü verilebilir.
 • Soğuk su olmaması kaydıyla ılık bir banyo yaptırılabilir. Soğuk su ateşin ani düşmesine neden olabileceğinden bebeği soğuk havale durumuna sokabilir.
 • Eğer bebeğinizin ya da çocuğunuzun ateşi tüm denemelerinize rağmen hiçbir şekilde düşmüyorsa mutlaka bir hekime başvurmanız gerekmektedir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz