İşe Başlayan Anne Ne Yapmalı?

İşe Başlayan Anne Ne Yapmalı?

Günümüzde pek çok anne çalışma ortamında yer almaktadır. İşine genellikle bu dönemde geri dönen anneler, ısrarla bebeği sadece anne sütüyle besleme gayretinde olacaklardır. Bu konuda en önemli önlem, annenin süt vermeye yönelik istekliliğini en üst düzeyde tutması olmalıdır. Kendini iş stresine kaptırmadan sürekli süt verme eylemini aklında tutarak konsantre olmalıdır.

Bol sıvı tüketmeli ve beslenmesine dikkat etmelidir. İş ortamında her 3 saatte bir sütünü sağmalıdır. Çok düzenli olarak. Düzenli süt sağmak sütün oluşumunu olumlu etkiler. Sağılan süt bir biberon içerisinde buzdolabının rafında tutulmalı, iş çıkışı, içi anne sütü dolu biberon, bir termos içerisinde eve getirilmelidir. Biberonun üzerinde sağılma saati yazılmalı, 24 saat içerisinde bebeğe verilmelidir. Annenin işte sağarak biberon içerisinde getirdiği anne sütü bir biberon ısıtıcısı kullanılarak ısıtılmalıdır. El üzerine damlatılarak ısısı kontrol edilen anne sütü, ısıtıldıktan sonra en fazla 2 saat içerisinde tüketilmelidir.

işe-baslayan-anne

Sponsorlu Bağlantılar

Bu dönemde eğer anne sütü yoksa ya da yeterli miktarda değilse, bebeğin hekimi bebeğe en uygun hazır mamayı önerecektir. Anne sütü yoksa asla inek sütü verilmez, elimizdeki tek seçenek hazır mamalardır. Bebeğe en uygun mama hipoallerjenik bir mama mı yoksa süt şekeri olan laktozu az içeren bir mama mı ya da kolay kusan bir bebekte kusmayı azaltıcı bir mama mı olacağına hekim karar vermelidir. Hazır mama konusunda iki püf noktası önemlidir. Öncelikle bebeğe verilecek hazır mamanın tadı mümkün olduğu kadar kötü olmalıdır. Sofra şekeri demek olan sükroz içeren ve tadı güzel olan hazır mamalar hiçbir zaman tercih edilmemelidir.

Hem anne sütü hem de hazır mama alan bebeklerde hazır mama asla biberonla verilmemeli, anne yokken biberonla verilen anne sütünü takiben takviye amacıyla çay kaşığıyla verilmelidir. Tatlı hazır mamalar ya da mamanın biberonla verilmesi durumu bebeğin direkt anne göğsünden anne sütü emme güdüsünü zayıflatabilir. İkinci püf noktası hijyendir. Bu dönemde bebeğe kullanılan biberon, kap kacak ve kaşıklar çok iyi sterilize edilmelidir. Bulaşık makinesinde 50°C’nin üzerinde bir ısıda yıkanmış tüm mutfak eşyaları sterilize edilmiş sayılır. Biberonlar ise önce temiz su ve sabunla güzelce yıkanıp daha sonra kaynama derecesine getirilmiş temiz suda 10 dakika tutulmalıdır. Bu hassasiyet bebek kaç aylık olursa olsun titizlikle devam ettirilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz