Hangi Meyveler Anne Sütüne Gaz Yapar?

Anne sütünün içeriği annenin nasıl beslendiği ve nasıl bir ortama maruz kaldığına göre değişiklik gösterir. Örnek olarak kişi sigara kullanmasa bile sürekli olarak sigara dumanına maruz kaldığında solunum yolu ile annenin vücuduna giren toksik maddeler süt ile bebeğe de geçebilir. Peki, hangi meyveler anne sütüne gaz yapar?

Bazı bebeklerde diğer bebeklere göre çok daha fazla gaz sancısı problemi görülmektedir. Bebek emzirme döneminden katı gıda dönemine geçmişse burada alerji olduğu bir gıda var mı diye kontrol etmek gerekir.

Ancak bebek sadece annesinin emzirdiği bir dönemde sık sık gazlanıyorsa bazı meyve ve sebzelerin annenin tüketmesi sonucunda bebekte gaz oluşumunu arttırdığı bilinmektedir.

Hangi meyveler anne sütüne gaz yapar; sorusunun yanıtını hem meyveler hem de sebzeler bakımından inceleyelim.

Baklagiller

Baklagiller katı gıda döneminde tüketildiğinde bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde de gaz sancısına neden olabilir. Özellikle tam pişmediklerinde bu sorunlar daha fazla şiddette görülebilir.

Ancak emziren bir annenin tükettiği kuru fasulye, bakla, mercimek taze fasulye, bezelye, nohut gibi besinler bebekte gaz sancısına yol açabilir. Bu nedenle tüketimlerinde aşırıya kaçılmamalıdır.

Tüketimi sonrasında da bebek emzirildikten sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır.

anne-sutunde-gaz-yapan-meyveler

Asit İçeriği Yüksek Bazı Meyveler

Gelelim hangi meyveler anne sütüne gaz yapar sorusunun asıl yanıtına. Bebeklerde gaz sancısı oluşumuna neden olan meyveler asit içeriği olan bazı meyvelerdir. Tüm meyveler için geçerli bir durum olmadığı bilinmelidir. Meyve tüketiminden de vazgeçmenize gerek yok.

Sponsorlu Bağlantılar

Yalnızca bu meyveleri tükettikten sonra bebeğinizin gazını çıkarmayı ihmal etmeyin. Gazını tek seferlik çıkarmış olsa bile huzursuz olduğunda yine sırtını ovalamayı bırakmayın.

Bebekte gaz sancısına neden olan meyveler; limon, kayısı, portakal, erik, greyfurt, şeftali gibi meyveler en sık bilinenleridir. Burada sayılmayan başka meyveler de bebeğinizde gaz sancısına neden olabilir. Bunun için bebeğinizi emzirme öncesinde hangi meyveyi sık tükettiğinizi kontrol ederek listeye siz de kendi bebeğiniz için bir meyve ekleyebilirsiniz.

Kafein Tüketimi

Hangi meyveler anne sütüne gaz yapar, sorusuna yanıt verdikten sonra bir de başka hangi durumlar anne sütüne gaz yapar bunu ekleyelim.

Kafein denilince akla ilk kahve gelir ancak, enerji içeceği ve kolada da kafein bulunmaktadır. Özellikle de enerji içeceği emzirme döneminde önerilen bir besin değildir.

Kahveden vazgeçemeyen bir yapınız varsa emzirme döneminiz sonlanana kadar kafeinsiz kahve tercih edebilirsiniz. Lezzet bakımından hiçbir farkı olmayan bu ürünü tüm yaşamınız boyunca tüketebilirsiniz.

Kimi bebekte de çok çay tüketildiğinde anne sütü gaz yapıcı hale gelmektedir. Özellikle de çok demli çay içen anneler bunu sık gözlemleyebilir.

Bunun yerine alternatif olarak günde birkaç bardak aşırıya kaçmadan yeşil çay tüketebilirsiniz. Siyah çaydan vazgeçemiyorsanız çayı çok daha açık halde ve az sayıda tüketmeyi tercih edebilirsiniz.

Bazı Sebzeler

Bazı sebzeler anne sütünde gaza neden olmaktadır. Bu sebzeler; brokoli, karnabahar, lahana ve pırasa şeklinde karşımıza çıkar. Yine anne sütüne gaz yapan meyvelerde olduğu gibi bebeğinizi sebzeler bakımından da gözlem altında tutabilirsiniz.

Domates tüketiminde aşırıya kaçıldığında da bebekte gaz sancısı görülebilmektedir.

Kuru soğan ve çikolata tüketimi de fazla tüketildiğinde bebekte gaz oluşumuna neden olabilir.

Buradan da anlaşıldığı üzere hangi meyveler anne sütüne gaz yapar sorusunun yanıtı yalnızca bazı meyveler ile sınırlı değildir. Bazı bebeklerde meyveler bazı bebeklerde sebzeler bazı bebeklerde de bunların dışında kalan yiyecek ve içecekler gaz sancısına neden olabilir. Baklagiller çok daha yaygın gaz sancısı nedenidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz