Gebelikte Doğum Öncesi Bakım

Doğum Öncesi Bakım

Doğum Öncesi Sağlık Hizmetleri

Doğum öncesi bakım konusunda faydalanabileceğiniz hizmetler, bir bölgeden diğerine değişir. Şehirde yaşıyorsanız, kırsal alanda yaşayanlara göre daha çok imkânınız olacaktır. Ancak nerede yaşarsanız yaşayın alacağınız sağlık hizmetine ilişkin tercihler yapabilirsiniz.
Almak istediğiniz hizmeti seçmeden önce, tüm imkânlar hakkında hilgi edinmelisiniz. Bunun için bir ebeden tavsiye alabilirsiniz.
Ebeler doğum öncesi sağlık konusunda azmanlaşmış olurlar ve size yaşadığınız bölgede ne tür sağlık hizmetlerinin bulunduğunu anlatırlar. Bu konuda doktorunuz da size yardımcı olabilir.


♦ Hizmet ekibi:
Doktorunuzla birlikte bir ebeden bu konuda aydalanabilirsiniz. Kontrollerinizi doktor veya ebe yardımıyla yaptırabilir, ultrason incelemeleri için bır-iki kez hastaneye gidersiniz. Gerekli durumlarda da bir uzmanla görüşebilirsiniz.
♦ Ebe yardımı: Yaşadığınız bölgede sadece ebe bulunuyor olabilir. Evde doğum yapacaksanız, alabileceğiniz en iyi yardım budur.
Gebelerin izlemlerinin 1. basamak sağlık kuruluşlarında görevli ebeler tarafından ev ziyaretleri şeklinde yapılması, kırsal kesimde devam ederken, metropollerde ev yerine kurumda izlemler geçerlilik kazanmıştır. Eler ebenin hizmet vereceği bölge belirli olduğundan bölgesindeki gebe alemlerinden sorumludur. Ayrıca 2. ve 3. basamak sağlık kuruluşlarında da ebe ve hekimler tarafından gebe izlenilen yapılmaktadır.
Danışman yardımı: Bütün doğum öncesi kontrollerinizi hastanede yaptırır, Vıer defasında bir doğum uzmanı ya da sağlık ekibinden biri ile görüşürsünüz. Rutin kontrollerinizi yapan hastane ebeleriyle de tanışırsınız. Eğer gebeliğinize ilişkin herhangi bir risk Taşıyorsanız, önceden var olan bir sağlık sorunuyla yaşıyorsanız ya da gebelikten kaynaklanan birtakım rahatsızlıklarınız varsa, bu tür sağlık hizmeti sizin için gereklidir.

gebelik
♦ Bağımsız ebeler: Bu hizmet, doğum öncesi özel bakım sunar ve genellikle evde doğum yapmak isteyen anne adayları tarafından kullanılır. Özel hastanelerin sağlık hizmetlerinden daha ucuz olmasına rağmen, yine de pahalı sayılabilir. Sezaryen gereken durumlarda, önceden hastaneye belli bir ödeme yaptığınız takdirde bu hizmeti de sizin için evde verebilirler.

Sponsorlu Bağlantılar

Tanı Koyma ve Tarama Testleri

Gebeliğin ortalarında, bebeğin normal gelişip gelişmediğini araştırmak için yapılan ultrasonografi incelemesinin yanı sıra size, aşağıdaki listede bulunan testlerden biri ya da birkaçı uygulanabilir. Karar siz, eşiniz ve sizinle ilgilenen sağlık ekibi arasında tartışılarak verilir.
Sağlık uzmanınız bu restlerden bazılarını size önerse bile, son karar size aittir. Söz konusu testin size önerilme nedenine ilişkin bilgi alın, böylece bilinçli karar vermiş olursunuz. Tanı restlerinin bazılarının az da olsa düşük tehlikesi taşıdığını da unutmayın. Butun bunları saglık uznıanlannız ve eşinizle, enine boşuna  konuşun. Test sonucunun pozitif çıkma ihtimalihalinde gebeliğe son verip veremeyeceğiniz hakkında düşünün. Bu tür incelemeler aynı zamanda bebeğinizin cinsiyetine ilişkin bilgi de verecektir. Bunu önceden öğrenmek isteyip istemediğinize de karar verin.

Hangi Testler Yapılmaktadır?

Ense Taraması 11-14 haftalar arası  yapılır.
Ultrasonografik incelemeyle bebeğin ensesindeki deri kıvrımlarına bakılır. Kalın kıvrımlar down sendromu belirtisi olabilmektedir.

Üçlü Test veya Bart Testi 15-16 haftalar arası yapılır.
Üç hormonu ölçmek için kan testi yapılır. Ultrason aynı zamanda gebeliğin tarihini de belirler. Hormon seviyeleri, annenin yaşı ve gebeliğin tahmini tarihi üzerine yapılacak bilgisayar analiziyle Dowb sendromu riskini belirler.

Amniosentez ( tanı koymak için) 14-26 haftalar arası yapılır.
İnce bir iğne ile karnınızdaki sıvıdan örnek alınarak bebeğe ait bazı hücreler incelenir. Sonuçlar bebeğinizde, Down Sendromu ya da başka kromozom problemleri olup olmadığı belirlenir.
CVS ( koryonik villus biyopsisi) tanı koymak için 11. haftadan itibaren yapılır.
Down Sendromu yada diğer kromozom problemlerine tanı koymak için yapılır. Plasentanızdan doku parçaları alınarak analiz yapılır.

Kordosentez ( fetüsün kan incelenmesi) tanı koymak için 18-22 haftalardan itibaren yapılır.
Göbek kordonundan alınan kan örnekleri bebekte kromozom anomilisi bir enfeksiyon yada rhsus gibi ciddi bir kan hastalığı olup olmadığı varmı diye uygulanır. Sık yapılmaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz