D Vitamini Nedir, Bebeklerde Niçin Önemlidir ?

D Vitamini Nedir, Bebeklerde Niçin Önemlidir ?

Bebeklerde ilk 6 ay anne sütü alımından dolayı çok önemlidir. Başka gıdalara, ek besinlere gerek yoktur. Bebek için önemli olan tek şey anne sütüdür. Anne sütü vitamin ve mineraller açısından zengindir tek bir istisna dışında. O da D vitaminidir. Sütte bulunur ancak bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılayamaz. Bu dönemlerde bebeğe takviye olarak verilen tek şey D vitaminidir.

D vitamini nedir? Bebeklerde Niçin Önemlidir?

Yağda eriyen; kalsiyum ve fosforun sindirim yollarındaki kullanımı ve emilimiyle beraber özellikle bebeklerde ve çocuklarda gelişme için önemli bir vitamindir.

D vitaminin yararları

Fosfor ve kalsiyum emilimini düzenler. Bu sayede de kemiklerin ve dişlerin güçlenmesini sağlar. Raşitizmin önüne geçmede etkilidir. Sindirim sistemine faydalıdır. Bağırsakların düzenli çalışmasını sağlar. Cilt, pankreas ve kaslar için faydalıdır. Bunun yanı sıra tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için vücut ihtiyaç duyar. Tüm bu yararlardan dolayı D vitaminin bebeklerde önemli olduğunu tekrar vurgulamakta yarar vardır.

Sponsorlu Bağlantılar

d-vitamini

Nelerde bulunur?

Normalde yeterli miktarda güneş ışığı alan yetişkinlerde ve çocuklarda D vitamini vücut tarafından yeterince üretilir. Bununla birlikte; yeni doğanlarda, büyüme çağındaki çocuklarda, hamile olan ya da emzirme dönemi içinde olan kadınlarda D vitamini ihtiyacı çok fazla olacağı için güneşle beraber takviye besin alımı önemlidir. D vitamini bulunan besinler ise; balık, balık yağı, süt ve yumurta sarısı gibi besinleri örnek verebiliriz.

D vitamini eksikliği nelere yol açar?

Diş ve kemik yapısının bozulmasına sebep olan D vitamini eksikliği, kemiklerin sertliğinin de kaybolmasına yol açar. Çocuklarda ise, kemiklerde gelişim bozukluğu olan raşitizim ve dişlerin geç çıkması gibi rahatsızlıklara neden olabilir. Yetişkinler D vitamini eksikliği yaşarsa kemiklerde yumuşama, diş çürümeleri, uykusuzluk gibi sorunlar yaşayabilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz