Çocuklarda Kabızlık

Çocuklarda Kabızlık

Kakanın zor yapılması, kıvamının katı ve sayısının az olmasına kabızlık denir. Makadın doğuştan dar olması ve kenarında bazı yaralar ve çatlaklıklar bulunması kakanın zor yapılmasına sebep olur. Yeterli anne sütü alanlarda ve alınan süt formüllerinin uygun olduğu durumlarda kabızlık çok azdır. Kabızlıkta önemli olan, dışkının sayısı değil kıvamıdır.

Sebepleri Nelerdir?

Ailevi kabızlıklar da vardır. Bunlar bağırsak tembelliği şeklinde olur. Dışkının herhangi bir sebeple tutulması, kaka yapma isteğini azaltır. Zamanla, dışkı sertleşerek, tıkaç vazifesi görür. Suni beslenen çocuklarda, besindeki sıvı miktarının azlığı da, kabızlığın nedenleri arasındadır. Besinlerdeki fazla protein, çok kere kabızlık yapar. Bu durumlarda sulu gıdaların ve şekerlilerin artırılması kabızlığı düzeltebilir.

Bazı hastalıklar, çocuklardaki pekliğin sebebi olabilir. Bunun doktor tarafından tetkiki gereklidir. Kalıtım (soya çekim) ile de gelen kabızlık vardır. Bu durumlarda uygun bir diyet ile iyi neticeler alınabilir. Suni beslenen çocuklar, çok kere kaka yapmakta zahmet çekerler. Kakaları koyun pisliği gibi sert ve yuvarlaktır. Bu durumda en iyi yol, doktora başvurmaktır.

bebeklerde-kabizlik

Kabızlığa Neler iyi Gelir?

Çok kere taze veya konserve erik suyu ve püresi ile istenen kaka kıvamı oluşur. Önce iki tatlı kaşığı verilerek başlanan erik suyu ve püresinin miktarı netice alıncaya kadar artırılır.

Sponsorlu Bağlantılar

Ancak 2 gün içinde çocuk rahata kavuşabilir. Kayısı, üzüm, karpuz ve kavun da yararlıdır. Sebze, meyve ve tahıl unları yiyen çocuklarda müzmin kabızlık çok enderdir. Kabızlık çeken bir çocuğun yanında, kabızlıktan ve çocuğun çektiği sıkıntılardan uzun uzun bahsetmemek gereklidir. Çocuk bu durumu istismar edebilir. Veya hastalık hastası olabilir. Doktor yardımından uzak fakat sağlıklı çocuklarda sebze ve uygun meyve püresi ve suları neticeye ulaştırır. Ağızdan ilaç verilmesi uygun değildir. İlaçların birçok yan etkileri vardır. Çok darda kalınırsa kafi miktarda suya bir kahve kaşığı tuz veya bir tatlı kaşığı karbonat koyarak yapılan lavman zararsızdır ve çocuk çok kere kaka yapar.

bebeklerde-kabizlik-tedavisi

Bir iki yaşındaki bazı çocuklarda ruhsal nedenlere dayanan kabızlık şekilleri vardır. Çocuk birkaç kere sert kaka yaparken canı yanarsa, bu acıyı unutamaz. Kaka yapma zamanı gelince kendini tutar, dolayısıyla kaka daha da sertleşir. Psikolojik kabızlık, sinirli annenin çocuklarında da görülür. Erken olarak oturağa alıştırılmak istenen çocuklar çok kere kabız olurlar. Bağımsız hareketlere yatkın çocukların kakaları gelse bile yapmak istemezler, bu da kabızlığa sebep olur.

Bazı hastalıklarda, nezle­lerde, hafif üşütmelerde iştah biraz kapanır. Bağırsaklar nor­mal çalışamaz. Bu durumdaki çocuklar iki üç gün kaka yapmayabilir. O zaman hafif bir lavmanla çocuğun rahat bir kaka yapması sağlanır.

Bazı bünyelerde ve bağırsak spazmı geçiren çocuklarda, yuvarlak, sert kakalar olu­şur. Tedavi biraz güçlük yaratırsa da çocuğa veri­len hafif teskin ediciler veya yapılan gıda değişik­likleri ile iyi sonuç almak mümkündür.

Kabızlığın tedavisinde, küçük çocuklarda yu­laf unu muhallebileri, süte katılan bal, sebze ve meyve püreleriyle iyi neticeler alınır. Büyük ço­cuklarda görülen süte düşkünlükler, kaka mikta­rının azalmasına ve kabızlığa sebep olabilir. Çare­si, uygun ve çeşitli bir gıda rejimi uygulamaktır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz