Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 5 Öneri

Çocuklarda Bağışıklık Sistemini Güçlendirmek İçin 5 Öneri

Değişen hava koşulları ve özellikle havaların bir anda soğuması, hastalıkları kapımıza getiriyor. Bizden çok çocuklar etkilenmektedir. Böyle bir dönemde çocuğunun bağışıklık sistemini artırmaya çalışmalıyız. Uymamız gereken 5 altın kural sayesinde çocuğumuzu hastalıklardan koruyabiliriz.

1- Hijyen Kuralları:

Bağışıklık sistemi ile hijyen arasında güçlü bir bağ vardır. Buna göre ortam sterilliği arttıkça bağışıklık sistemi kendine yönelik çalışır ve kendi kendine zarar vermeye başlar. Çamaşır suyu gibi temizlik maddeleri ile evin çok temizlenmesi çocuğun bağışıklık sisteminin gelişmesini engeller. Bir çocuğun temiz bir ortamda büyümesi kadar, tozun toprağın içinde oynamasıda bağışıklık sistemini güçlendirir. Çok hijyenik bir ortamda büyüyen çocukların bağışıklık sistemi gelişemez ve sık sık hastalanır.

2- Aşılama:

Aşılar, içerdikleri mikroorganizmalarla bağışıklık sistemini uyararak olumlu yönde sonuç almasını sağlar. Yani hastalık olmadan o hastalığa karşı direnç sağlar. Kalıcı ya da uzun süreli bir bağışıklık direnci için aşıların belli aralıklarla yapılması gerekir.

Sponsorlu Bağlantılar

bagisiklik-sistemi

3- Sağlıklı Beslenme:

Bağışıklık sistemi vücudumuzu mikroplardan ve dış maddelerden koruyan bir sistemdir. Zaman içerisinde düzensiz beslenme, çevremizdeki mikroplar ve uykusuzluk gibi faktörler bağışıklık sisteminin çökmesine sebep olmaktadır. Bağışıklık sistemimiz zayıfladığında enfeksiyonlara karşı korumasız olur.

4- Spor ve Hareket:

Çocuklarda çok sık karşılaştığımız durumlardan birisi de televizyon be bilgisayar karşısında uzun süre kalmak ve uykusuzluktur. Hem bedensel ve hem de ruhsal yorgunluk bağışıklık sistemini zayıflatır. Dengeli beslenen çocuğun bağışıklık sistemi güçlü olur. Bir çocuğun günde 2 kez meyves tüketmesi gerekir.

5- Uyku:

Bir bebeğin sağlıklı büyümesi için kesintisiz gece uykusu çok önemlidir. Çünkü bebekler uyuyarak büyürler. Uykun sırasında, karanlıkta melatonin hormonu salgılanır. Bu hormonun salgılanması bağışıklık sistemini güçlendirir ve aynı zamanda hipofiz bezinin daha fazla büyüme hormonu salgılanmasını sağlar. Bebekler uyurken beyinleri çalışır ve gelişir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz