Çocuklarda Anaokulu Önemi

Çocuklarda Anaokulu Önemi

Biraz büyüyen bebeğiniz yeni arkadaşlar edinmekten, yuvada ya da oyun grubunda yeni oyuncaklarla oynamaktan mutlu olur. Peki ama, sizden ayrılma duygusu ne olacak? Doğru anaokulunu seçmeniz, onu nasıl yatıştıracağınızı bilmeniz, bu yeni deneyiminden zevk almasına yardımcı olur.

Beklenti Ne Olmalı?

Anaokulu çocuğunuz için faydalıdır. Orada, diğer çocuklarla oynamayı, yeni deneyimler edinmeyi, evden uzak olmaya alışmayı öğrenir.

Yine de, yuvaya veya anaokuluna başlamak onu tedirgin edebilir. Çocuğunuz bağımsız olmak için yanıp tutuşsa da, aynı zamanda kendisine bol bol güven verilmesine de ihtiyaç duyar. Zaman kavramı çok az gelişmiştir, siz ona yarım saat sonra geri geleceğinizi söyleseniz bile, o bunun gerçekte ne anlama geldiğini ancak deneyimle öğrenecektir.

Mutlaka Anaokulu ve Yuvaların faydaları başlıklı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

anaokulu

Çocuğunuzu Anaokuluna Hazırlayın!

– Çocuğunuz kendisini ne kadar güvende hissederse, yeni durumların üstesinden gelmesi de o kadar kolay olur. Anaokuluna başlamadan uzun süre önce, ona övgüler yağdırıp onun güvenini artırmayı unutmayın.

– Birlikte, başka anneler ve çocuklarıyla bir araya gelmeniz çocuğunuzun diğer çocuklarla oynamaya alışmasına yardımcı olur. Oynamak için sizden uzaklaşmaya başladığı zaman, yakında yuva için hazır olacağını anlarsınız.

– Ona bir yuva veya anaokulu seçtikten sonra, oraya birlikte ziyarete gidin; böylece oradaki eşyaların yerlerini öğrenip personelle tanışır.

Sponsorlu Bağlantılar

– Olayların nasıl geliştiği hakkında bilgi edinin, başlamadan birkaç gün önce, çocuğunuzla olacaklara ilişkin konuşun.

– Paltosunu giyip çıkarmak, içecekleri bardaktan içmek, kendi kendine tuvalete gitmek gibi yeni beceriler kazanmasına yardımcı olun.

– Bütün bu yeniliklerle onu bunaltmayın. Yapabileceğinden fazlasını beklemek onu bunaltır.

– Olumlu olun. Çocuğunuzun endişelerini kabul ederek, onunla bu konuda konuşun, bunu yaparken kendi kaygılarınızı çocuğunuza geçirmemeye dikkat edin. Ona güven verip sakinliğinizle endişelerinizi giderebilirsiniz.

Onu alıştırmak

İlk gün büyük olasılıkla her ikiniz için de, zor bir gün olacaktır. Eğer çocuğunuzu önceden hazırladıysamz onu alıştırmak biraz daha kolaylaşabilir.

Birçok anaokulu veya yuva, sizi en azından birinci günün sonuna kadar orada kalmaya yönlendirecektir. Aniden ortadan kaybolmak yerine, sessizce oturup seyretmeniz, çocuğunuzun endişelenmeksizin ortama dahil olmasına yardımcı olur. Çocuğunuzun bir faaliyete katıldığını görünce, ona mağazalara bakmaya gideceğinizi ve kısa süre içinde geri döneceğinizi söyleyin (ve söz verdiğiniz zamanda da geri dönün).

Hoşça kal diyerek, kararsız davranmaksızın, sakin bir şekilde oradan çıkın. Çocuğunuz kapıda dolanıp durduğunuzu görürse, onu orada bırakmak istemediğinizi düşünür. Asla, çocuğunuza haber vermeden ortadan kaybolmayın. Onun gözyaşları sizin için üzücü olabilir ama eğer çocuğunuz sarsılmışsa, ona haber vermeden ortadan kaybolmak durumu daha da kötüleştirmekten başka bir şeye yaramaz.

Eğer çocuğunuz size yapışır ve ağlarsa, sizi giderken gördüğünde sorun çıkarmayacağı günlere kadar, dışarıda kaldığınız zaman derece derece artırın. Eğer siz çıkarken her defasında gözyaşları size eşlik ediyorsa, belki de bu sadece sizi etkilemek içindir. Bu durumda, büyük olasılıkla, oradaki personel siz gittikten sonra onun iyi olduğunu söyleyecektir. Emin olmak için, pencereden kontrol etme şansımız her zaman vardır!

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. elmas dedi ki:

    merhabalar
    biz ikizlerimizi ana okuluna göndermek istiyoruz isinide aynı sınıfa göndermek doğrumudur acaba. http://www.subayevlerianaokulu.com diye bir okul bulduk bir bakabilirmisiniz

Yorum Yaz