Çocuğu Özgüvenli Yetiştirmek

Çocukluk döneminde edindiğimiz kişilik yapımız hem doğuştan gelen özelliklerimiz ile hem de anne babamızın bize karşı ve birbirlerine karşı olan davranış biçimlerine göre şekillenir. Çocuğu özgüvenli yetiştirmek konusunda aile faktörü çok büyük öneme sahiptir.

Çocuklar annelerinin ve babalarının hangi durumda nasıl davrandıklarına çok dikkat ederler. Genellikle de kız çocukları annelerini erkek çocuklar da babalarını örnek alır.

Bu durum 3-4 yaşındaki minik çocuklar için de geçerlidir. Sürekli olarak ebeveynlerinin eylemlerini kayıt ederler. Bunları ileride hatırlamasalar bile bilinç altına gömerler.

Bu nedenle öncelikle çocuklarımızın yanında dikkatli davranmamız gerekir. Bunu en güzel şekilde başarabilmek için kişiler ilk önce anne baba olmadan kendilerini yeterli olgunlukta görmelidir.

Hayır Demeyi Öğretin

Özgüvenli bir çocuk kendisine ‘hayır’ denildiğinde bu durum onu üzse bile artık ısrar etmemesi gerektiğini bilmelidir.

Bunu onda hasar bırakmadan, zaman zaman bir şeylerin olmamasının normal bir durum olduğunu ona daha çok küçük yaşlarda öğretirseniz ileride çok daha özgüvenli olacaktır.

Her istediği yerine getirilen bir çocuk doyumsuzlaşır ve anne babası gözünde değer kaybeder. Böyle büyüyen bir çocuk için bir durumun istediği gibi olmaması birilerini suçlamak, egosunu beslemek gibi kötü sonuçlar doğurur. Bu durumlarda çocuğu özgüvenli yetiştirmekten söz edemeyiz.

Doğruyu Yanlışı Ayırt Etmeyi Öğretmek

Çocuğunuza daha küçük yaştan evrensel ahlak kurallarını aşılamaya başlamalısınız. Bu sayede bu kurallar karşısında nasıl davranması gerektiğini ve sınırlarını bilebilir.

Yetişkinlik hayatında da buna uygun biçimde davranır ve yanlış tutumlar karşısında karşısındaki insanı hayatından çıkarmasını bilir.

İşte, doğruyu ve yanlışı bilmek çocuğu özgüvenli yetiştirmek adına yapılabilecek en önemli unsurlardan biridir. Bu tipte kişiler olaylar karşısında daha olgun bir tutum sergiler.

Bu da çocuğun kendi ruh sağlığını korumasına yardımcı olur. Kendini mahvolmuş yıkılmış hissetmez. Çünkü asıl problemin karşı tarafta olduğunu çok iyi bilir ve bunları normal olaylar olarak algılar.

Sponsorlu Bağlantılar
ozguvenli-cocuk

Çocuğunuzla Vakit Geçirin

Çocuğu özgüvenli yetiştirmek için ona zaman ayırmalısınız. Onu daha iyi tanımanın tek yolu budur. Hiçbir şekilde ona zaman ayırmazsanız sizin onu sevmediğiniz hissine ya da yalnızlık hissine kapılabilir.

Çocuklar yalnızca arkadaşları ile değil anne ve babaları ile de dostça geçinebilmelidir. Özellikle ergenlik döneminde sorun yaşamamak için sizinle dost olmasını sağlamalısınız.

Size karşı kendini rahatça ifade edebilirse o zaman sorunlarını kendi başına çözmeye çalışmaz ve gerektiğinde yardım almasını bilir.

Bu da yine özgüvenli bir çocuk için temel taşlardan biridir. Ailesi ile arası iyi olan insanlar hayata karşı daha dirençli olurlar.

Problemlerini çözerken arkasında bir annesinin ve babasının olduğunu bilerek güven hissi duyar. Elbette burada kendinize bağımlı hale getirmekten söz etmiyoruz.

Birilerine bağımlı olan bir kişi kesinlikle çocuğu özgüvenli yetiştirmek ile uzaktan yakından alakalı değildir. Aksine kendi fikirlerini, kişiliğini, yapmak istediklerini bağımlı olduğu bireye göre şekillendireceğinden çocuğunuzun annesine ya da babasına bağımlı olmadığından emin olmalısınız.

Psikologlardan Yardım Alın

Çocuğunuzda fark ettiğiniz size garip gelen bir davranış karşısında psikologunuzdan yardım isteyebilirsiniz. Problemleri henüz çocuğunuz küçük yaşta iken çözmek ileriki yaşamı için ona özgüvenden de fazlasını vermek demektir.

Çocuğu  özgüvenli yetiştirmek için daha başka hangi tutumları sergileyebilirsiniz, bu konuda uzman bir psikologun yardımı ile hem daha kolay hem daha sağlam olacaktır.

Kimse ebeveyn olmayı birilerinden öğrenmez. Bunu kendi başımıza deneyimleriz. Bu nedenle de uzman kişilerin yardımı ile çok daha mükemmel bir kişiliğe sahip olan çocuklar yetiştirmeye özen göstermeliyiz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz