Bebeklerin Cilt Bakımı

Bebeklerin cilt bakımı söz konusu olduğunda dikkatli olunması gereken çok sayıda husus vardır. Bebeğinizin cilt yapısını korumaya oldukça özen göstermelisiniz. Bu sayede tazelik kokusu daha canlı durur ve bebeğinizin stres düzeyi de azalır.

Nasıl ki yetişkinler uzun süre duş alamadıklarında bedenlerinde bir ağırlık hissi duyarsa bu durum bebekler için de geçerlidir.

Banyo yapmış bir bebek duş sonrasında daha sakin ve huzurlu uykuya dalar. Bunun nedeni cildinin kirli olduğu zamana göre daha rahat nefes alması ve onu rahatlatmasıdır, diyebiliriz.

Bu nedenle kesinlikle hayatınızda bebeklerin cilt bakımı hakkında okuyacağınız bir baş ucu kitabınız olmalı. Bu konuya da tıpkı diğer bebek bakımı konularında olduğu gibi dikkatli davranmalısınız.

bebek-cilt-bakimi

Temiz Pamuk Kullanımı

Bebeğinizin gün içerisinde evde yer alan tozlara çok fazla maruz kalmaktadır. Aynı şekilde kıyafetlerine yapışan kirler, mama ya da süt kalıntıları vb. çok sayıda leke üzerinde olabilir. Bu nedenle sık sık kıyafetlerini yenilemelisiniz.

Temiz bir pamukla kıyafetlerini değiştirirken bebeğinizi silebilirsiniz. Bunun için sadece su kullanmanız yeterli.

Nemlendirici Kullanımı

Bebeklerin cilt bakımı söz konusu olduğunda çok sayıda bebeğin cilt kuruluğu problemi ile karşı karşıya olunduğu bilinmektedir.

Bu nedenle bebeğinizin cilt yapısına uygun bir nemlendirici uygulaması yapmalısınız. Bunun için doktorunuza danışabilir ve bazı soğuk sıkım doğal yağlar (zeytinyağı vb.) kullanabilirsiniz.

Çok fazla sentetik ürünler kullanmamalısınız. İçerdikleri parafin her ne kadar bebeğiniz bu ürünü yemeyecek de olsa derisi aracılığı ile vücut içerisine girebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Pişiğe Dikkat!

Bebeğinizin altını değiştirme konusunda dikkatli olmalısınız. Pişik problemi genellikle ebeveynlerin ihmalinden kaynaklanmaktadır. Bebeğin altının uzun süre ıslak kalması pişik oluşumu ihtimalini arttırır.

Bir de bebeğinizin bazı bebek bezi markalarına alerjisi olabilir. Bu gibi durumlarda cildi tepki gösterecektir. Pişik dönemlerinde bebek pudrası kullanmayı ihmal etmemelisiniz.

Pudralar bölgenin nemini alıp sürtünme oranını azalttığından yeni bezin takılması sırasında bebeğinizin acı hissini azaltıp süreci daha kolay atlatmasına yardımcı olur.

Bebeklerin Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Genel kanılar göz önünde bulundurulduğunda insanlar yetişkinlerin cilt bakımı konusunda hemfikir olabilir. Ancak bebeklerin de buna ihtiyacı vardır. Bazı kişilerin zamanında böyle miydi, tarzındaki düşünceler modern çağ insanına kesinlikle yakışmıyor.

Peki, bebeklerin cilt bakımı nasıl olmalı? Bunun için birkaç ana konu üzerinde duralım. Pişik sorunu, düzenli duş, cilt kuruluğunu ortadan kaldırmak ve bebeğinizin cildini temiz tutmak ana konulardır.

Ancak güneş yanıklarına karşı ve zararlı UV ışınlarına karşı hangi saatlerde güneş ışınlarından bebeğinizin korunması gerektiğini de bilmelisiniz.

Özellikle ülkemizde mart ve kasım aylarında güneş ışınlarının geliş açısı D vitamini sentezini arttırmaktadır. Ancak en verimli şekilde bunun olabilmesi için temiz havalı bir ortama ihtiyaç var.

Çok fazla güneş koruyucu kullanmak bebeğinizin cildine zarar vermez ama bazı toksik maddeleri deri yoluyla vücuduna almasına neden olabilir. Bu da uzun vadede hiç de hoş bir durum değil.

Bu nedenle özellikle bebeğiniz açık tenli ise hekiminize danışarak hareket etmelisiniz.

Parfümlü Ürünlerden Uzak Durun!

Marketlerde çok sayıda parfümlü çoraba rastlamak mümkün. Aynı şekilde bebek giysilerinde de parfümlü ürünler var.

Bu duruma kıyafet dışında rastlamak da mümkün. Islak mendiller, kokulu mendiller, banyo köpükleri ve kokulu sabunlar bebeğinizin cildinde mantar ya da alerji oluşumlarına neden olabilir.

Başlangıçta ne kadar iyi koksalar da sonrasında yavaş yavaş kötü bir koku yayılımına neden olabilir bu tür ürünlerin kullanımı. Bu nedenle bebeklerin cilt bakımı parfümlü ürünlerden uzak durularak yapılmalıdır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz