Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Nasıl Anlaşılır?

D vitamini bağışıklık sisteminin bel kemiğidir. Bu nedenle de bebeklik çağından itibaren her yaştan birey için inanılmaz derecede önemli bir vitamindir. Bebeklerde D vitamini eksikliği ise yetişkinlere oranla bebeğin ileriki yaşamı göz önüne alındığında çok daha büyük önem arz etmektedir.

Kişiyi viral, bakteriyel, fungal (mantar kaynaklı) ve kanser dahil her türlü sağlık problemine karşı ciddi anlamda korumaktadır.

Özellikle bebeklerde D vitamini eksikliğine dikkat edilmelidir. Bebek yetişkinlik hayatına ne kadar güçlü bir bağışıklık sistemi ile başlarsa ileride o kadar sağlıklı bir birey olabilir. Aksi halde bebeğin daha küçük yaşlarından itibaren sık sık hastalıklar ile boğuşması hastalıkların bir domino taşı misali birbiri ardında gelmesi anlamına gelebilir.

Bunun için bebeğinize D vitamini içeren besinler vermeyi ihmal etmemeli ve özellikle yaz aylarında güneş ışığı almasına çok dikkat etmelisiniz.

Yaz aylarında güneş ışınları farklı bir açı ile gelmektedir. Kışın her ne kadar bebeğimiz güneş ışığı alsın diye çaba göstersek de ne yazık ki bundan istenilen verim alınamayabilir.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliği Belirtileri

Bebeklerde D vitamini eksikliği belirtileri ; genellikle başka bir hastalığın varlığı sonrasında nedeninin ne olduğu araştırılırken ortaya çıkmaktadır.

Bu durumlar; iştah kaybı, kilo alamama sorunları, kemiklerde ağrı görülmesi, gelişme problemleri, bebeğin yürümesi gereken yaşta olduğu halde hala yürümemesi olarak sayılabilir. Bunların yanı sıra tıpkı yürümede görülen problemler gibi diş çıkmasında da aynı şekilde olması gereken yaşta gecikme görülür.

Bu durumlarda bebeğin yaşadığı sorunlar hekim tarafından yapılan kak tetkiklerine dayanarak D vitamini eksikliği şeklinde tanı konulabilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Zamanını tamamlayarak doğan bebeklerde 1 yaşını doldurana kadar 400 U, D vitamini günlük alınmalıdır. Anne sütü bu miktarı karşılamak için yeterlidir. Belirli bir ayı geçtikten sonra bebeğinizi doktorunuza danışarak güneşe çıkarabilirsiniz.

1 yaşını dolduran bebeklerde ergenlik dönemine kadar günlük 600 U kadar D vitaminin alınması iyi olabilir.

Bebeğin yaşı ve durumu ne olursa olsun hekim kontrolü olmadan D vitamini takviyesi kullanımı ya da D vitamini içeren besinlerin diyette bol miktarda bulundurulması doğru değildir. Çünkü D vitamini fazlalığı da bebeklerde veya çocuklarda çeşitli sağlık problemlerine neden olabilir.

Tüm eylemlerinizi bir hekim kontrolünde gerçekleştirmelisiniz.

Bebeklerde D Vitamini Eksikliğinde Nasıl Beslenmeli?

Bebeklerde D vitamini eksikliğine karşın nasıl beslenilmesi gerektiğine dair birtakım durumlara dikkat ederek bebeğinizin D vitamini miktarını olması gerektiği miktara ulaştırabilirsiniz.

Bebeğiniz 2 yaşına kadar anne sütü ve bunun yanı sıra da 1 yaşından sonra yavaş yavaş katı gıdalar almalıdır.

Bebeğinize hekim kontrolünde D vitamini takviyesi verebilirsiniz ve besinlerle de bunu destekleyebilirsiniz.

Peki, bebeklerde D vitamini eksikliğinde nasıl beslenmeli?

 • Somon balığı
 • Kelle paça çorbası
 • Kemik suyu
 • Karaciğer
 • Ton balığı
 • Süt
 • Ayran
 • Peynir
 • Kefir
 • Yoğurt
 • Yumurtanın sarısı olarak örneklendirilebilir.

Balık özellikle de yağlı olduğunda bebeğin D vitamini ihtiyacını karşılama konusunda daha çok yardımcı olacaktır. Aynı şekilde arada sırada kemik suyu kaynatıp bunu da bebeğinize bir çay kaşığı yardımı ile verebilirsiniz.

Bebeklerde D Vitaminine Güneş Işığı

D vitaminlerini aktive etmek için güneş ışığı kullanmak isterseniz ülkemizde bunu mart ve kasım ayları içerisinde gerçekleştirmeniz daha doğru olacaktır. Güneş ışınlarının gelme açısı D vitaminini bebeklerde ya da yetişkinlerde aktive etmek için en doğru zamanlama bu şekildedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz