Warning: filesize(): stat failed for /home/pinkwoma/bebekbakimi.org/wp-content/uploads/2014/03/bebeklerde-yüksek-ates.jpg in /home/pinkwoma/bebekbakimi.org/wp-content/plugins/wordpress-seo/src/builders/indexable-link-builder.php on line 287
Bebeklerde Ateş - Bebek Bakımı – Bebek Beslenmesi – Bebek Sağlığı

Bebeklerde Ateş

Bebeklerde Ateş

Ateş Nedir?

İnsanlar, hayvanlar aleminin sıcak kanlılar grubundadır. Beyindeki bir merkez aracılığıyla vucüt ısısı daima sabit tutulur.  Bebeklerin ateşi sabahları 36,5 akşamları 37,2 derecedir. Vücut ısısının 38 derecenin üstüne çıkması, dengenin bozulduğunu gösterir. 39 derece ise tehlikelidir. Bu düzen sayısız hastalıklarda özellikle mikrobik hastalıklar nedeniyle bozulur. Ateş, hastalıklara karşı vücudun gösterdiği bir savunma reaksiyonudur.

Bebeklerde ve çocuklarda büyüklere göre çok kolay ateşlenirler. Ateş daima bir hastalığın işaretidir. Süt çağında çocuklar aniden ateş yükselmeleri olduğu gibi aniden ateş düşmeleride olabilmektedir. Yeni doğan çağındadaki bebeklerin susuz kalmalarında bile ateşleri yükselir. (Susuzluk ateşi). Aşırı beslenme neticesinde, vücuda giren proteinler vücut ısısını artırır.
Yüksek ateş çocuğun sağlık durumunu bozar. İştahsızlık, yorgunluk, hâlsizlik, solunum ve kalp atışlarında hızlanma, baş ağrısı, durgunluk, uyku düzensizliği, üşüme, titreme, bazende ateş düşerken- terlemeler yapabilir.

Ateş Nasıl Ölçülür?

Küçük çocukların ateşleri makattan alınmalıdır. Bu yaşlardan sonra ağızdan ve koltuk altından ölçülmesi uygundur. Koltuk altı ateşi çok kere yanıltır. Derecenin civalı kısmı mutlaka, teri silinmiş elbise kısımları sıyrılmış koltuk altında, 3-4 dakika tutulur. Ateşin makattan alınması için derece önce silkelenir, sırt üstü yatan küçük bebeğin iki ayak bileklerinden tek elle tutulur. Makat deliği görüldükten sonra, derecenin civalı kısmı -dışardan görülmeyecek şekilde- içeri sokulur. Bir dakika sonra derecenin civalı siyah sütunu bitimindeki rakam okunur. Daha büyük çocuklar ise yüzüstü yatırılır, hareketleri engellendikten sonra makattan, aynı şekildeateşi ölçülür. En doğru şekilde makattan ölçülen ateş sonuç vermektedir.  Fakat şimdiki teknolojimizde digital ateş ölçerler sayesinde kulaktan çok basit bir şekilde bir kere tutarak bir sonuca ulaşırsınız.

Sponsorlu Bağlantılar

bebeklerde-yüksek-ates

Ateşli Çocuklar İçin Alınacak Önlemler

Ateşli ve hasta çocuğu, mutlaka doktora göstermelidir. Doktor gelinceye kadar önceden bilinen bazı önlemler alınmalı ve ateş düşürücüler verilmelidir. İlk yapılacak iş, yüksek ateşli çocuğun üstündeki fazla giyim eşyalarını çıkartmak olmalıdır. Bazende tamamen soyundurulur. Yarıya sulandırılmış alkol veya sirkeli suyla ıslatılmış, sıkılmış bezlerle baş, koltuk altı, batın, kol ve bacaklara on dakikalık aralıklarla, soğuk kompres ( soğuk su ile ıslatılmış bez konularak )yapılmalıdır.  Bir yandan da sıcaklık kontrolü yapılmalı, normale yakın bir düzeye gelince bu işleme son verilmelidir.

Anne ve babalar, ateşin çok tehlikeli olduğu düşüncesiyle düşürülmesi için çırpınırlar. Havaleye yatkın çocuklara biraz özen göstermek nor maldir. Ama ateş, vücudun hastalıklara karşı gös terdiği bir savunma reaksiyonudur. Hastalığın seyri hakkında doktorlar fikir verir.  Yüksek ateşte kesinlikle doktora göstermek gereklidir. Netice olarak ateşli çocuğa ailenin yapacağı işler, doktor gösterilinceye kadardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz