Bebekler Anne Karnında Nasıl Nefes Alır?

Bebekler annelerinin karnında yaklaşık 9 ay boyunca kalırlar ve burada amniyon sıvısı olarak adlandırılan bir sıvı içerisinde kalırlar. Sıvı içerisinde olan bebekler anne karnında nasıl nefes alır, merak edenler için araştırdık.

Bebekler annelerinin karnında bizim yaptığımız gibi burundan nefes alıp akciğerlerine bu nefesi gönderip yine burundan ya da ağızdan bu nefesi vermezler.

Bebeklerin akciğerleri doğum ile birlikte açılır ve ağlama refleksinden sonra bebek burnundan nefes alıp vermeye başlar.

Bebekler ilk doğduklarında ciddi anlamda bir nefes açlığı başlar. Bu açlık onu rahatsız ettiği için ağlamaya başlamasına neden olur. Ağlarken de derin nefes alıp verildiği için nefes açlığını giderebilir.

Bu nedenle eğer bebek ağlamaya hemen başlamazsa doğum hekimi ya da ebe tarafından hafifçe canını yakmak için poposuna vurulur. Bu kareye filmlerde rastlamışsınızdır. Burada amaç bebeğin başlatması gereken ağlama refleksine yardımcı olmaktır.

Ayrıca çok nadir rastlansa da bazı bebeklerde doğum sonrası ağlama yerine gülme ve kahkaha atma görülür.

Bebekler Anne Karnında Nasıl Nefes Alır: Göbek Kordonu Mucizesi

Bebeklerin doğum sonrasında nasıl nefes almaya başladıklarından bahsettik. Bebekler anne karnında aslında normal olarak nefes alıp verme işlemini gerçekleştirmezler.

Bu yetişkinler için de halen kısmi olarak aslında devam eden bir süreçtir. Nefes alıp vermenin bir makro boyutu bir de mikro boyutu bulunur.

Bununla demek istediğimiz makro boyutu ağız ve burun yolu ile akciğerlerimize çektiğimiz ve akciğerlerimizden de geri dışarı verdiğimiz hava gibi düşünebilirsiniz.

Mikro boyutta ise bu olay hücresel solunum ile gerçekleştirilir. Yani bebeğin oksijen ihtiyacı damarlar aracılığı ile annenin akciğerlerinden gelen havanın içerisinde bulunan oksijen ve karbondioksit tarafından halledilir.

Anne karnındaki fetüs bu yolla annesinin akciğerlerini kullanıyormuş gibi düşünülebilir.

Sponsorlu Bağlantılar
bebek-anne-karninda-nefes

Bebek Ne Zaman Normal Nefes Almaya Başlar?

Bebeklerin akciğerleri doğum anına kadar surfaktan maddeler ile kaplıdır. Bu madde sayesinde bebeğin ciğerleri kapalı şekilde tutulur. Peki, bebek ne zaman normal nefes almaya başlar?

Ancak doğum sonrasında bebek dünyaya geldiğinde ağlama ile bu maddeleri vücudundan dışarı atmaya başlar. Bu maddeler çıktıkça akciğerler açılır ve bebek rahatça nefes alıp vermeye başlar.

Bu esnada bebeğin ağlamasına izin verilmesinin ve hatta bazen ağlasın diye sağlıkçıların çabalamasının ana nedeni budur. Bebek bu aşamada ne kadar derin nefes alıp verirse ciğerleri o kadar rahatlar.

Bu sayede nefes alıp verme ve yenidoğanınızın ilk günleri başlamış olur. Kişi yaşamının başlangıcından ölünceye dek nefes alıp vermeye devam eder.

Bu esnada bebeğin soluk alıp verme durumu, resüsitasyon (kalp masajı) ihtiyacının olup olmadığı hızlı bir şekilde Apgar skoru ile araştırılrı.

Apgar Skoru hakkında daha fazla bilgi almak için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Bebekte herhangi bir sorun görülmüyorsa bebek annesinin kucağına verilir. Sezaryen doğumlarında ise bebek babasına teslim edilir ve anne uyandırma ünitesine alınır.

Epidural doğumlarda da yine anne belden yukarısını hissettiği için bebeğini kucağına hemen alabilir.

Anne ile yapılan bu ilk tanışma sonrasında bebeğin ilk doğum anındaki ağlamalarının hafiflediği görülür. Artık bebek bildiği ve tanıdığı kokuyu aldığı için rahatlar ve huzuruna yeniden kavuşur. Bu nedenle bu ilk kucaklaşma gerçek anlamda önemlidir.

Kişilerin sağlık problemleri olmadıkça ve hekimleri önermedikçe sezaryen ile doğum yaptırması doğru bir davranış değildir. Doğal olan ve hem anne bebek ilişkisi hem de bebeğin gelişimi bakımından normal doğum ve eğer sancıya karşı endişeleriniz varsa epidural doğum daha doğru bir seçenek olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz