Bebek Uyutma Yöntemleri

Bazı bebekler uyumamakta ısrarcı davranabilirler. Bazıları da ne yaparsanız yapın isterseniz evin içerisinde düğün yapılsın asla gündüz uyanmazlar ve geceleri de uyanık kalmaktan vazgeçmezler.

Ancak bu ne bebek için ne de ebeveynler için sağlıklı bir durum değildir. Bu nedenle mutlaka en kısa süre içerisinde bebek uyutma yöntemleri konusunda bilgi edinmelisiniz ve bu bilgileriniz uygulamaya başlamalısınız.

Doğum sonrasında en sık karşılaşılan problemlerden biri olan bebeğin geceleri uyanık olması sorununu çözmek için birkaç farklı taktik vereceğiz.

Bebeğinizi Yorun

Bebeğiniz henüz yürümediği için onu gün içerisinde yoramayacağınızı düşünüyor olabilirsiniz. Ancak bebeğinizi yormanız için yalnızca onun hareket etmesi yetmez.

Dışarı çıkarak gün ışığına maruz kalmasını sağlayabilirsiniz. Kucağınızda sık sık gezdirerek uykusunu açmayı deneyin.

Çok gürültülü bir şekilde şarkı söyleyerek uyanık kalmasını sağlayabilirsiniz. Ancak gürültü uygulamasını her gün sık sık tekrar etmemelisiniz. Uzun vadede sürekli bebeğinizin gürültülü ortama maruz kalması ruh sağlığı bakımından problemlere neden olabilir.

Psikologlardan Yardım Alın

Psikologların bu gibi durumlar için kendilerine ait bebek uyutma yöntemleri bulunabilir. Bu nedenle bir psikologtan ya da çocuk ve ergen psikiyatristinden yardım alabilirsiniz. Bu sayede bebeğinizin ruh sağlığı üzerinde herhangi bir zarara yol açmadan bebek uyutma yöntemlerini deneyebilirsiniz.

Dış Sesleri Azaltın

Bebeğinizin uykusu çok hafifse geceleri çıkarılan sesler onu uyanık tutabilir. Örnek olarak bebeğinizin babası horlayarak uyuyorsa bebeğiniz geceleri uyanık kalacaktır ve korkacaktır.

Gündüzleri ise baba iş yerinde iken uyumayı tercih edecektir. Böyle bir durum fark ettiğinizde babanın neden horlama sorunu yaşadığı araştırılabilir. Baba örnek olarak geni eti sorununa sahipse bu konuda operasyon geçirebilir.

Gece sesleri ortadan kalkınca artık bebeğiniz de rahat bir gece uykusu alacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Sağlıklı Beslenme

Bebeklerin uyku problemine neden olan durum sağlıklı beslenmemesi olabilir. Geceleri daha rahat uykuya dalması için bebeğinize rahatlatıcı özelliği ile bilinen papatya çayı içirebilirsiniz.

En çok geceleri bebeklerin uyumamasının nedeni geceleri sağlıklı beslenmemeye bağlı olarak gaz sancısı çekmeleridir.

Sağlıklı beslenme koşulları sağlansa bile bebeğin bir duruma alerjisinin olması ve annesinin bunu bilmemesi üzerine de geceleri huzursuzluk, uykusuzluk şikayetleri olabilmektedir.

Bu durumda bebeğinizin sağlık beslenmesi ve kaliteli bir gece uykusu alması için hangi besine alerjisinin olabileceği bulunmalıdır.

Bunun için şüphelerinizi giderebilecek besin türünü bulamıyorsanız çoklu alerji durumu olabilir. Bu nedenle eğer uzun süreli alerji şüpheleriniz olursa kesinlikle bir hekime danışmalısınız.

Hekiminiz alerji testi uygulayarak bebeğinizin hangi besinlerden uzak durması gerektiği konusunda sizi bilgilendirecektir.

Bebe Yağı İle Masaj Yapmak

Bebe yağı ile masaj yapmak ve ılık bir duş aldırmak da bebeğinizin gece uykusuna adapte olmasına yardımcı olabileceğinden bebek uyutma yöntemleri arasında sayılmaktadır.

Bunun için kaliteli bir bebe yağı kullandığınızdan emin olmalısınız. Bebeğinizi sağlıksız kimyasallara maruz bırakmanız sağlığını olumsuz şekilde etkileyebilir.

Bu durumu önlemek adına bir eczaneye giderek eczacınıza bebeğinize uygun içerikli bir yağ satın alabilirsiniz.

Hafif vücut masajı sonrasında bebeğinizin mışıl mışıl uyuduğunu fark edeceksiniz. Uyku için günlük rutin bir saat belirlerseniz bebeğiniz artık ileriki dönemlerde siz masaj yapmasanız bile uykuya dalacaktır.

Ninni Söyleyin

Eğer sesiniz güzelse ninni söyleyebilirsiniz. Annesinin sesini duymak bebeğinize iyi gelecektir. Eğer sesinizi beğenmiyorsanız da sessiz sessiz mırıldanarak bebeğinizle tatlı şeyler konuşabilirsiniz.

Ona olumlu mesajlar içeren cümleler kurabilirsiniz. Arka fonda bebekler için rahatlatıcı klasik müzik çalarak da bebeğinizi uykuya hazırlayabilirsiniz.

Bebek uyutma yöntemleri arasında hangisinin bebeğiniz için uygun bir teknik olduğunu bulmak zaman alacaktır. Uzun süre boyunca bir çözüm bulamazsanız bir hekime danışmalısınız.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz