Bebek Gazı Nasıl Çıkarılır?

Tüm bebeklerde dönem dönem gaz sancısı şikayeti gözlemlenmektedir. Bu nedenle bebeğinizde bu tür bir problem oluğunu fark etmeniz için hangi durumları gözlemlemiş olduğunuzu bilmelisiniz. Bebek gazı nasıl çıkarılır, açıklaması öncesinde bebeğinizin gazının neden oluşabileceğini ve bunun oluşumunu nasıl önleyebileceğinizi konuşalım

Gaz sancısını hem anneler hem de babalar halledebilirler. Gaz çıkarıldıktan sonra bebeğin neden böyle bir durum yaşadığını anlamak adına tüketilen besinlere ve bebeğin bir duruma alerjisinin olup olmadığına bakılmalıdır.

Örnek olarak taze bile olsa fasulye tüketmek pek çok bebekte gaz problemine neden olmaktadır. Bu nedenle bebeğinizin özellikle ne yediğinde bu gibi bir probleminin ortaya çıktığına dikkat etmelisiniz.

Bebeğiniz daha küçükse bu problemi henüz gelişmemiş olan sindirim sisteminden de kaynaklanmaktadır. Bebek sürekli olarak süt içtiğinden ya da katı gıdaya geçiş dönemi gereğinden erken başlatıldığından dolayı da bu problem ortaya çıkabilir.

Gaz sancısı olan bebek çok huzursuz ve huysuz davranışlar sergiler. Elinizde karnına hafifçe bastırdığınızda şişlik ve gerginlik hissediyorsanız muhtemelen bebeğiniz gaz sancısı sorunu ile karşı karşıya kalmış demektir.

Bu durumun çok sık gerçekleşmesi genellikle bir alerji durumundan kaynaklanmaktadır. Alerji türleri konusunda doktorunuza danışabilirsiniz. Çünkü tek alerji olunan şey besinler değildir ve bebeğiniz için alerji testi uygulanabilir.

Bebeğinizin gaz sancısı sorunu yaşamasının nedenlerinden biri de sürekli olarak hava yutuyor olmasıdır. Biberon ya da göğüs ucunu emerken aynı zamanda mide içerisine hava molekülleri de girmektedir. Bu moleküller birikerek bebekte gaz problemine yol açabilir.

Bebek gazı nasıl çıkarılır, bilmiyorsanız sizin için tekniğin nasıl yapıldığını anlatalım.

Sponsorlu Bağlantılar
bebek-gazi

Bebek Gazı Çıkarma

Bebeğinizin gazını çıkarmak için karnına ve sırtına elinizde dairesel hareketler yaparak bir çeşit masaj uygulamalısınız. Uygulayacağınız bu masaj gaz moleküllerinin bağırsağa doğru oradan da anüse doğru hareket etmesini sağlar.

Bağırsak içerisindeki gaz anüs yolu ile mide içerisindeki birikmiş gaz da ağız yolu ile dışarı atılır. Bebeğiniz tek bir seferlik gaz çıkardığında uyguladığınız tekniğin doğru olduğunu anlayabilirsiniz.

Ancak tek bir gaz çıkışı sonrasında tüm masaj işlemini bırakacak yaptığınız uygulamanın tamamlandığını düşünmemelisiniz. Daha uzun süre devam ettiğinizde defalarca bebek gazı çıkarmaya devam edecektir.

Hardal Yağı

Ne yaparsanız yapın bebeğinizin gazını çıkaramadığınızı fark ederseniz bu durumda hardal yağı ile göbeğine mesaj yapabilirsiniz. Bu sayede bebek gazı çıkarmaya başlayacaktır.

Bu taktik de işe yaramıyorsa başka taktikleri de deneyerek birkaç dakikayı evde geçirebilirsiniz. Ancak ne olursa olsun gazı çıkaramazsanız bir hekime danışmanızda her zaman fayda vardır.

Bebeğin sağlığı ve huzuru için gazının mutlaka çıkarılması gerektiğini bilmelisiniz.

Anason

Anason şişkinliği alması ile bilinen bir bitkidir. Aynı zamanda gaz giderme özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle bebek gazı nasıl çıkarılır adlı makalemizin içerisine anasonu da ekledik.

1 litre suya 1 çay kaşığı anason tohumu koymalısınız.

Suyun yarısı tencere içerisinden uçana kadar kaynatın.

Ardından soğutun ve günlük olarak 2 -3 defa 1 çay kaşığı bebeğinize bu sudan içirin.

Bu teknik sayesinde pek çok anne bebek gazı çıkarmaktadır. Ancak bu uygulama hakkında kesinlikle bir hekime danışmanız gerektiğini unutmamalısınız. Aksi halde bebeğiniz için sağlığına zarar veren herhangi bir etki de ortaya çıkabilir.

Örnek olarak bebeğiniz anasona karşı alerjik ise bu durum onun gaz sancısı dahil başka sağlık sorunlarını da kötüleştirici etki gösterebilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz