Bebek Banyosu Nasıl Yapılır?

Yeni doğmuş olan bebeğinizin ilk banyosu konusunda dikkat etmeniz gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu nedenle bebek banyosu nasıl yapılır, konusunu iyice öğrenmelisiniz.

Özellikle de bu sizin ilk doğumunuz ise bu ayrıntıları ikinci bebeğiniz için de aklınızda tutmanızda fayda var demektir.

Bebeğiniz ile yapacağınız ilk banyo unutulmaz anılardan biridir. Bu nedenle eşinizin de sizinle birlikte bu ana şahit olmasını isteyebilirsiniz.

Kış bebeklerinde ortam sıcaklığına ve bebeğin hasta olmaması için gerekli durumlar konusunda çok daha titiz olmak gerekir. Özellikle de kışların sert geçtiği bir ilde yaşıyorsanız oda sıcaklığının uygun olması için bu işi gündüze bırakabilirsiniz.

Bu sayede gün içerisinde bebeğinizin üşütme ihtimali gece hem siz hem de o uyurkene göre daha düşmüş olur.

Bebeğinizin ilk banyosu için uzun uzadıya her yerini kapsamlı şekilde yıkamanıza gerek yoktur. Önce bebeğinizin suya alışması için ona zaman tanımalısınız.

Bu nedenle karnını doyurduktan sonra daha lokal bir temizleme tercih edebilirsiniz. Ancak bebeğinizin karnını çok fazla doldurmamaya dikkat edin.

Aksi halde midesi rahatsız olabilir ve banyo sırasında birkaç defa kusabilir.

Bebekler uyuduktan sonra inanılmaz derecede rahatlar ve gevşerler. Bu nedenle bebeğiniz ilk banyosundan sonra hemencecik uykuya dalarsa bu durum sizi endişelendirmesin.

Bebeğinizin banyoyu sevdiğini fark ettiyseniz huzursuz olduğu zamanlarda onu suya sokarak rahatlatabilirsiniz. Ancak bunu her zaman yapmamalısınız. Aksi halde suyu her istediğinde bebeğiniz huysuzlanma numarası yapmaya başlayabilir.

bebek-banyosu

Peki, gelelim bebek banyosu nasıl yapılır sorusunun yanıtına.

Sponsorlu Bağlantılar

Öncelikle bebeğinizin göbek bağına oldukça dikkatli davranmalısınız. Kesinlikle bu bölgeyi ovalama, lifleme gibi davranışlar doğru değildir.

Bebeğiniz için geniş bir plastik banyo küveti ile ısıtıcı önünde yıkayabilirsiniz. Bunun için bir kovaya sıcak su doldurmalısınız.

Yenidoğan Bebek Banyosu Nasıl Yapılır?

Göbek kordonunu hiçbir şekilde ıslatmayacağınız için bir bezden yardım almalısınız. Bezi ıslatıp nemli bir hale getirin.

Sonra bebeğin vücudunu yavaşça masaj yaparak silin.

Bebeğin poposunu yıkamaya sıra gelene kadar bezini çıkarmamalısınız. Aksi halde tuvaletini yapabilir. Bezini çıkarıp alt kısmını da temizledikten sonra hemen temiz, yeni bir bez giydirebilirsiniz.

Yenidoğan bebek banyosu nasıl yapılır sorusuna verilebilecek önemli tavsiyeler arasında suyun olması gereken sıcaklık miktarı da bulunmaktadır. Banyo ortamı 22 – 25 derece arasında olmalıdır. Bebeğin yıkanacağı su ise el yakmayan ılıklıkta olmalıdır. Ilığın bir tık üstü uygun olabilir.

Soğuk su kullandığınızda bebeğiniz hasta olabilir ve çok sıcak su da vücudunu yakabilir, derisini tahriş edebilir.

Bu nedenle yenidoğan bebeğinize banyo yaptırırken ılık su kullanmalısınız.

Tüm işlemler sırasında göbek kordonunun ıslatılmadığından emin olunmalıdır. Bebek göbek kordonunu düşürene kadar bu şekilde, silerek banyo yaptırılır.

Göbek kordonundan sonra normal küvet banyosu yapılmasında artık bir sakınca bulunmaz.

Bebeğinizin banyosu bittikten sonra onu üşümeyeceği bir biçimde giydirmeli ve battaniyesine sarmalısınız.

Kundaklama işlemi kemik sağlığı nedeni ile bazı hekimler tarafından önerilmemektedir. Bu nedenle bebeği çok sıkmayacak şekilde, hareket etmesine olanak tanıyarak battaniyesine sarabilirsiniz.

Sonrasında bebeğinizin nasıl mışıl mışıl uyuyacağına şahit olacaksınız. Bir miktar masaj yaptığınızdan ve ılık su nedeni ile bebeğinizin bedeni ve kasları gevşeyecektir.

Bu da banyo sonrasında uyuması ile sonuçlanabilir.

Bebeğinizin suyu çok sevdiğini fark ettiyseniz ve rahat bir şekilde uyuyorsa haftanın 2 – 3 günü ona banyo yaptırabilirsiniz.

Bebeğinizde herhangi bir sağlık problemi varsa ne zaman banyo yaptırmanızın uygun olduğu bilgisini ve banyoyu nasıl yaptıracağınızı hekiminizden öğrenmeniz daha doğru olur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz