Bebeğinizi Yeni Emzirmeye Başlamak

Yeni Doğum Yapan Annenin Bakımı

Yenidoğan Bebeği ilk Emzirme Çabası
ilk başta bazı problemlerle karşılaşsanız da endişelenmeyin; emzirme iyi gittiğinde kendinizi dünyanın en gururlu annesi gibi hissedeceksiniz.
Bebeğinizle birlikte, yeni bir beceri kazanmaya çalıştığınızı unutmayın. Emzirme sanatını mükemmel uygulamanız zaman ve sabır gerektirir

Duygularınız

Doğumu takip eden ilk haftalarda o kadar yorgun ve duygusal olursunuz ki, sıradan problemler karşısında bile ezilebilirsiniz. Bebeğinizi birkaç saatte bir beslemeniz gerekir, bu yüzden onu beslemekten başka bir şey yapmıyormuşsunuz hissine kapılabilirsiniz.
Sabırlı olmaya gayret edin. Bebeğiniz süt emmeyi daha iyi öğrendikçe, öğünlerinin arasındaki süre de uzayacaktır, iki aylık oluncaya kadar dört saatte bir beslenmeye alışacaktır. Bu arada emzirmeye ayrılan saatler bebeğinizi tanımak, onunla derin bağlar kurmak için faydalanacağınız ideal fırsatlardır.

Bebeğin Memeyi reddetmesi

Bebeklerin memeyi reddetmelerinin pek çok nedeni olabilir. Birçoğu da kolayca çözülebilir.

♦ Göğüsleriniz çok fazla şişip dolmuş olabilir, ağrıyıp sertleşebilir. Bu da bebeğinizin memeyi almasını güçleştirir. Bir havluyu ısıtıp göğüslerinizin üzerine koyarak ya da sıcak bir banyo yaparak göğüslerinizi rahatlatabilirsiniz. Biraz süt sağmayı denemeniz de faydalı olabilir.
♦ Sütünüz onun tıkanmasına sebep olacak kadar hızlı geliyor olabilir. Basıncı almak ve sütünüzün akışını yavaşlatmak için göğüslerinizden biraz süt sağabilirsiniz.
♦ Bebeğinizi emzirirken memenizi baş parmağınız yukarıda olacak şekilde, alttan diğer dört parmağınız ile sıkmadan destekleyerek emzirin.
♦ Burnunun tıkalı olması da nefes almasını zorlaştırabilir. Bu konuda işe yarayacak burun damlaları için doktorunuza danışın.

anne ve bebek

Göğüslerinizin Bakımı

Emzirme aralarında göğüslerinizden süt sızıyorsa, giysilerinizin ıslanmasını önleyebilir, göğüs uçlarınızın kuru kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece hassaslaşıp yara olmalarını da engellemiş olursunuz. Bunun için sutyeninize tam olarak uyan, emici göğüs pedleri kullanabilirsiniz. Ayrıca süt sızıntısını tutmak için rezervuarları olan plastik göğüs kapakları da kullanılabilir. Bebeğinizi emzirirken zaman zaman kullanabileceğiniz göğüs ucu kalkanları da, göğüslerinizi çatlamaya karşı korur ve acımalarını önler.

Emzirme sırasında uyuyakalmak
Deneyimli bir bebek, gıdasının çoğunu ilk üç-beş dakika içinde alır ve midesini doldurunca da, mutluluk dolu bir hoşnutlukla memede uyuyakalır! Yine de, eğer göğsünüzü tamamen boşaltmamışsa, yarım saat kadar sonra onu nazikçe uyandırabilir, biraz daha emzirebilirsiniz (altını değiştirmek onu uyandıracaktır).

Sponsorlu Bağlantılar

Rahatsız beslenme

Emzirme sırasında bebeğiniz sıkıntılı görünüyor ve hafif bir ritimle süt emmeyi beceremiyorsa, belki de yeterince süt alamadığı için rahatsız oluyordur. Eğer bebeğiniz memeyi ağzına doğru biçimde alamazsa böyle bir durum söz konusu olabilir. Onu göğsünüzden alıp sakinleştirdikten sonra, veniden emzirmevi denemelisiniz.
Acıyan göğüs uçları Eğer bebeğiniz göğsünüzü doğru biçimde emmiyorsa veya bırakırken çekiştiriyorsa göğüs uçlarınız acıyabilir ya da çatlayabilir.

Göğüs uçlarınızın ağrımasını engellemek için atabileceğiniz birkaç adım vardır:
♦ Bebeğinizin pozisyonunu her emzirmede kontrol ediniz. Göğüs ucunun ve areolanın büyük bir kısmının ağzının içinde olması gerekir.
♦ Göğsünüzü iyice boşalttıktan sonra, onu nazikçe göğsünüzden alın.
♦ Sutyeninizi tekrar giymeden önce, göğüs uçlarınızın kuru olduğundan emin olun ve emzirme aralarında da kuru kalmalarını sağlayın. Eğer
göğüslerinizden çok fazla süt sızıyorsa, sütü biriktirmek için haznesi olan, plastik göğüs kaplarından faydalanabilirsiniz. Sağılan bu sütü dondurabilir ya da buzdolabına koyarak, daha sonra eğer isterseniz bebeğinize verebilirsiniz.
Göğüs uçlarınızdan biri acımaya başlarsa, sütünüzü sağıp bebeğinizi diğer göğsünüzden emzirerek, hassaslaşan bu göğsünüzü bir gün boyunca dinlendirebilirsiniz. Göğüs uçlarının çatlayıp acımasını önlemek için kendi sütünüzden bir damla kullanabilirsiniz.

Göğsünüzden Süt Sağmak

Bebeğinizi emziriyor olmanız, onu eşinizin veya ona bakan başka birinin besleyemeyeceği anlamına gelmez. İlk aydan sonra veya birazını biberona sağacak kadar sütünüz olduğunda sütünüzü buzdolabında saklayıp ya da dondurup emzirmeye mola vermeye ihtiyaç duyduğunuz durumlarda bebeğinize bir kaşık yardımıyla verebilirsiniz. Elle veya göğüs pompasıyla olmak üzere iki yolla göğsünüzden süt sağabilirsiniz. Elle süt sağmak, pompayla sağmaktan daha fazla vakit alır. Pompa kullanacaksanız, kiralamak ya da satın almak için elle veya pille çalışanından elektriklisine kadar birçok seçeneğiniz vardır. Hangi metodu tercih ederseniz edin, aşağıdaki noktaları ihmal etmeyin:
♦ Süt sağmadan önce ellerinizi ve tırnaklarınızı mutlaka yıkayın.
♦ Pompayı kullanmadan önce, sıcak havlu uygulayarak göğsünüzden süt gelmesini teşvik edebilirsiniz. Bebeğinize ya da resimlerine bakmak da, süt salgılamanıza yardımcı olabilir.
♦ Sağdığınız sütü, buzdolabında yirmi dört saate kadar bekletebilirsiniz. Ev dışında olduğunuzda ise, buz torbaları
yardımıyla soğuk tutmanız gerekir.

Elle süt sağmak
Göğsünüzün üzerine  sıcak havlu koyarak süt fışkırtma refleksinizi harekete geçirin. Daha sonra, başparmaklarınız  üstte diğer parmaklarınız ise  göğsünüzün altında
olacak şekilde, nazik ve ritmik olarak areolanın çevresini sütünüz gelinceye ya da fışkırıncaya kadar sıkın. Bu hareketi göğsünüzün çevresinde de tekrarlayın.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz