Bağışıklık Sistemi Hamilelikte Zayıflar Mı?

Hamilelik döneminde bağışıklık sistemimiz gebelik öncesi dönemden farklı olduğundan enfeksiyon kapma ve diğer hastalıklara yakalanma riski daha da fazladır. Özellikle de kış aylarına denk gelen gebeliklerde gribal enfeksiyon riski çok fazla artar.

Bu durum anne adayının hormon dengesinde birtakım değişimler yaşanmasından ileri gelmektedir. Hormonal denge bozulduğundan bağışıklık sistemi hamilelikte zayıflar mı, sorusunun yanıtı; evettir. Kişi hamile kaldığında bağışıklığı gerçekten de zayıflayabilmektedir.

Hamilelik Döneminde Bağışıklık Sistemimizi Güçlendirmek İçin Neler Yapmalıyız?

Gebelik periyodu içerisinde iken bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirebilmek adına daha fazla vitamin ve minerale ihtiyaç duyulur. Bu vitamin ve mineral desteği doğal yollar ile özellikle meyve ve sebze tüketimini arttırarak sağlanması mümkündür.

Doktorunuzun haberi olmadan alınması düşünülen ek takviye, doğal olmayan vitamin takviyesi kullanmak hem size hem de bebeğinize geri dönüşü mümkün olmayan zararlar verebilir.

hamilelik-bagisiklik

Meyve ve Sebzeler

Meyve ve sebzeler bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle C vitamini ve D vitamini içeren besinler tüketilebilir.

C vitamini içeren besinler; domates, çilek, narenciye (portakal, limon, mandalina, greyfurt, kan portakalı), kapya biber, yeşil biber, ananas, kivi, brokoli, lahana, ıspanak, marul, maydanoz, roka, taze kuşburnu şeklinde sayılabilir.

Daha başka meyve ve sebzelerin içerisinde de C vitamini olabilir. Bu nedenle C vitamini almak için listenizi buradan ibaret tutmayınız.

D vitamini bağışıklık sisteminin ana unsurlarından biridir. Eksikliğinde veya yetersizliğinde çok gebelik olsun olmasın kişi hastalıklara daha açık hale gelecektir.

Sponsorlu Bağlantılar

D vitamini içeren besinler; süt, ayran, kefir, yoğurt, peynir, tereyağı, ton balığı, somon balığı gibi yağlı balıklar, yumurtanın sarı kısmı, istiridiye gibi bazı deniz ürünleri, kemik suyu ve karaciğer şeklinde sayılabilir.

Ayrıca kelle paça çorbasının da bağışıklık sistemini güçlendiren maddeler içerdiği bilinmektedir. Gebelikte bol bol ekmeksiz olarak tüketilebilir.

Egzersiz Yapmak

Gebelik döneminde yaşadığınız bağışıklık sistemi sorunlarının önüne geçebilmek adına egzersiz planlaması yapmalısınız.

Bunun için hamilelik döneminde hem sağlığınızı güçlendirmek hem de doğumun daha kolay olmasını sağlamak adına vücudu esneten yogayı tercih edebilirsiniz.

Eğer çalışan bir kadınsanız ve bu tür aktivitelere yeterince zamanınız yoksa o halde açık havada yürüyüş yapmayı tercih edebilirsiniz.

Hamilelik döneminde özellikle de ilk aylarda ağır fiziksel aktivitelerden kaçınmak gerekir. Bu nedenle yürüyüş temponuzu ve sürenizi abartmamalısınız.

Bunun için en uygun zaman planlamasını doktorunuz ile beraber yapabilirsiniz.

Hamilelik Dönemi Hastalıklar İçin En Riskli Dönem Nedir?

Hamilelik dönemi hastalıklar için en riskli dönem nedir, diye baktığımızda bunun kişiden kişiye değiştiğini belirtelim.

Burada sizin durumunuz hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadan genel geçer bir bilgi vermek doğru olmayacaktır.

Hekiminiz tarafından genel sağlık durumunuzun değerlendirilmesi ve önceden var olan ya da gebelik döneminde teşhisi konulmuş hastalıklarınız bakımından değerlendirilmeniz gerekmektedir.

Bu tür durumlar sizi diğer insanlara göre biraz daha hassas kılabilir.

Ancak sağlık durumunuz açısından değerlendirmelere tabi tutulmuş bir anne adayı iseniz bu durumda bağışıklık sisteminin sıkıntılarını ilk 3 ay genelde yaşayabilirsiniz.

Özellikle de bu dönem havaların soğuk olduğu bir döneme denk gelirse sıkıntılı olabilir. Ancak genel olarak kendinizi soğuktan koruyacak şekilde dikkatli davranıyorsanız bu dönemi çok rahat da atlatabilirsiniz.

Kesinlikle hiçbir konuda kendinizi genel ifadelere bakarak ürkütmeyin. Her türlü durum için kafanıza takılan ne olursa olsun hekiminize danışarak hareket edin.

Bu şekilde davrandığınız müddetçe, egzersiz ve C vitamini, D vitamini içeren besinleri tükettiğiniz müddetçe kendinizi sağlıklı ve huzurlu hissetmeniz hiç de imkansız değil.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz