Anne Sütü Neden Saklanır?

Özellikle de kariyer sahibi olan anneler her zaman bebeklerine yeterli miktarda zaman ayıramayabilmektedir. Kamu kurumlarında bu dönemlerde bebeğin sağlığı için süt izni şeklinde zamanlamalar olsa da anne sütü saklamak ve bunu annenin evde olmadığı zamanlarda bebeğe içirmek daha doğru olacaktır.

Pek çok birey anne sütü yerine anne sütüne yakın şeklinde nitelendirilen piyasada satılan mamaları kullanmaktadır. Ancak bu her ne kadar anne sütüne yakın denilse de yakın olan değil tam olanın daha makbul olduğunu bilmelisiniz.

Anne sütü oldukça özel ve mucizevi bir şeydir. Bebeğin ihtiyacına yönelik olarak vücut tarafından alınması gereken protein, karbonhidrat miktarlarının oranları ayarlanılarak üretilir. Sıcaklık olarak da bebeğin tam da içmesi gereken ayardadır.

anne sutu

Anne Sütü Saklamak

Her zaman doğal olanın en iyi olduğunu bilmelisiniz. Bebeğiniz için vücudunuz tarafından üretilen sütün içerisinde bulunan antikorlar bebeklerin vücut direncini ve bağışıklık sistemini ciddi anlamda güçlendirici etkiye sahiptir.

Peki, anne sütü neden saklanır?

Anne sütü vermeye karar verdiniz, bunun için kesinlikle de kararlısınız. Ancak her zaman bebeğinizin yanında bulunamıyorsunuz. Özel bir sektörde ya da full time bir işte çalışıyor olabilirsiniz. Hangi nedenden olursa olsun bebeğinizin anne sütü alması için sütünüzü uygun koşullar altında saklayabileceğinizi bilmelisiniz.

Ancak yine de ne olursa olsun en sağlıklı olanın direkt olarak göğüsten alınan süt olduğunu, günlük üretim şeklini de bir kez daha belirterek vurgulayalım.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütünün Bebeğe Faydaları

Anne sütünün bebeğe faydaları arasında yukarıda yer alan paragraflarda antikor ve kompleks bileşiklerin ( karbonhidrat, yağ ve protein) oranlarının günlük farklı şekillerde çıktığından bahsettik. Peki, anne sütünün bebeğe başka hangi faydaları bulunuyor, bundan bahsedelim.

Anne sütü bebekleri tüm hastalıklara karşı ciddi anlamda korumaktadır. Ancak bu yalnızca bebeklik çağında koruyucu gibi düşünülmemelidir. Yaşamın diğer dönemlerinde de bebeğin daha kuvvetli bir bağışıklık sistemine sahip olabilmesi için emzirilmesi gerekmektedir.

Kolostrum

Bebeğinin doğumundan sonraki ilk zamanlarda göğüste bol miktarda bulunan sarı renkli ve yoğun bir sıvı bulunmaktadır. Bu sıvı kolostrum şeklinde de adlandırılmaktadır. İçeriğine bakıldığında yüksek miktarda protein bulunduğunu çok düşük karbonhidrat içerdiğini biliyoruz.

Son derece sağlıklı ve yararlı başka birtakım bileşiklerin de bulunduğu bu madde bebeğin bağışıklık sistemi için inanılmaz büyük bir öneme sahiptir.

Bu madde aynı zamanda da bebeğinizin sindirim sisteminin gelişerek olgunlaşmasına yardımcı olmaktadır.

Emzirmek Anneye De Faydalı!

Annenin düzenli olarak özellikle de doğumu takip eden ilk aylarda emzirmeye devam etmesi gerekmektedir. Aksi takdirde memede süt birikimi olması ve apse oluşması gibi olumsuz durumlar gerçekleşebilir.

Emzirmenin bir başka faydası da annenin doğum kilolarını vermeye yardımcı olması ve lohusalık olarak da anılan rahim içi kanamanın azalarak kaybolması sürecine faydası bulunmaktadır.

Bu nedenle hem bebeğiniz hem de kendiniz için bebeğinizi emzirmelisiniz.

Anne Sütü İçeriği

Anne sütü içeriğinde neler bulunduğu konusundan da bahsedelim. Öncelikle her süt çeşidinde olduğu gibi anne sütü içerisinde de bol miktarda protein bulunmaktadır.

Bebeğin beyin gelişiminde ciddi anlamda öneme sahip olan yağ bulunmaktadır. Aynı zamanda da bol miktarda vitamin vardır.

Karbonhidrat bakımından da zengindir. Ancak bu oranların ne olduğu net bir şekilde belirtmek doğru değildir.

Örnek olarak bebek hastalandığında anne tarafından bol miktarda antikor üretimi yapılır ve sütün içerisine eklenir. Emzirme sırasında da bu antikorlar bebeğin vücuduna geçer ve doğal bir antibiyotik görevi görür.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Yorum Yaz