Anne Sütü Kaçıncı Aya Kadar Faydalı?

Anne sütü bebeklerin ana besin maddesidir. Annenin vücudundan çok sayıda antikor, mineral, vitamin, protein, karbonhidrat ve yağ geçer. Bu içeriklerin oranları bebeğin günlük ihtiyacına göre annenin vücudu tarafından ayarlanmaktadır. Peki, anne sütü kaçıncı aya kadar faydalı?

Anne sütünün faydalı olduğunu tüm insanlar bilir. Ancak bunu bebek kaçıncı ayına gelene kadar yapmamız gerektiğini bilmiyor olabiliriz.

Bebeğinizi 12 aylık olana kadar emzirebilirsiniz. Bundan sonra ise ek gıdalar ile beraber çocuğunuzu 2 yaşına kadar emzirebilirsiniz.

Bazı anneler özellikle de çalışan anneler bebeklerini emzirmeyi daha erken bırakmak isteyebilirler. Ancak bu kesinlikle bebek açısından doğru bir tutum değildir.

Ek gıdaya geçişi de yavaş ve doğru şekilde gerçekleştirmeye özen göstermelisiniz.

anne-sutu-ne-zamana-kadar-faydali

Bebeğimi Kaç Yaşına Kadar Emzirmeliyim?

Bebeğimi kaç yaşına kadar emzirmeliyim, sorusuna 2 yaş şeklinde yanıt verdik. Bu öneri hem Dünya Sağlık Örgütü hem de Kur’an-ı Kerim’e göre bu şekilde belirtilmektedir.

Ancak bebeğinizi 1 yaşına kadar tek başına anne sütü ile emzirdikten sonra gerisini katı gıda ile beraber götürmeniz daha doğru olacaktır.

Tek başına 2 yaşına kadar emzirdikten sonra ani bir şekilde katı gıdaya 2 yaşındaki bir çocuk için geçiş yapmak zorlayıcı olabilir.

Bu nedenle bebeğinize yavaş yavaş besinleri tattırarak onu alıştırmalısınız. Sonrasında bazı öğünlerde anne sütü bazı öğünlerde direkt katı gıda verebilirsiniz. Ancak bunu 1 yaşından sonra yapmanız daha doğru olacaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

Katı Gıdaya Nasıl Geçilir?

Anne sütünü 1 yıl düzenli olarak almış bir çocuk için sağlam bir bağışıklık sistemi söz konusudur. Bundan sonraki dönemde de artık bebek 2 yaşına doğru yavaş yavaş katı gıdaya geçmelidir. 2 yaşından sonra da tamamen katı gıdalarla beslenmesi doğrudur.

Katı gıdaya nasıl geçilir? Katı gıdaya geçmek için ilk olarak minik çay kaşıkları ile besinlerin suyunu ya da püre hallerini yedirebilirsiniz.

Bunları tek tek sırası ile vermelisiniz. Eğer farklı besinleri karışık olarak verirseniz bebeğinizin alerjisi olduğunda bunu fark edemeyebilirsiniz.

Sırası ile bebeğinize farklı zamanlarda farklı besinleri tattırın. Gaz sancısı, huzursuzluk, kızarıklık, minik kırmızı sivilceler, ishal ya da kabızlık gibi durumları bir arada gözlemlerseniz bebeğinizde alerjiden şüphelenebilirsiniz.

Bu durumda alerjisinin olduğu gıdayı tespit etmek oldukça önemlidir.

Hangi Besinler Bebekte Alerji Yapar?

Bebeklerde alerji belirtileri;

  • Burun akıntısı,
  • Hapşırma,
  • Yüz bölgesinde ve kollarda görülen kızarıklıklar,
  • Hırıltılı ses çıkarmak,
  • Karın ağrısı
  • Bağırsak fonksiyonlarının bozulması
  • Kusma
  • İshal gibi belirtiler bebeklerde alerji durumlarında sık ortaya çıkan belirtilerdir. Bu gibi şeyleri fark ettiğinizde hangi besinler bebekte alerji yapar sorusunun yanıtını kendi bebeğiniz açısından tespit edebilirsiniz.

Tek yapmanız gereken bebeğinizi katı gıdalar sonrasında gözlem altında tutmaktır.

Hangi besinler bebekte alerji yapar sorusuna sıklıkla karşılaşılan alerji yapıcı gıdalar bakımından da yanıt verilebilir. Bu gıdaları bebeğinize verdikten sonra daha çok dikkatli bir gözlem yapabilirsiniz.

Bunlar; domates, çikolata, çilek, fıstık, fındık, ceviz, inek sütü, yumurta, buğday, deniz ürünleri, susam, soya ürünleri, yaban mersini, bal gibi besinler bebeklerde katı gıdaya geçiş döneminde alerjiye neden olabilir.

Bu nedenle bebeğinize yedirdiğiniz besinlerde dikkatli olmalısınız. Ayrıca yalnızca bu besinler bakımından alerji olacak diye bir zorunluluk da yoktur. Peynir, gluten gibi başka birtakım besinler de bebeğinizin alerji olmasına yol açabilir.

Bunları net bir şekilde belirlemenin tek yolu bebeğinizi izlemektir. Çünkü alerji etkenine bebeğinizi sık sık maruz bırakmanız birtakım sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına neden olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz