Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Yenidoğan Bebeklerde Kan Değişimi

Yenidoğan Bebeklerde Kan Değişimi

Kan değişimi: Bilirübin, kritik bir seviyenin üzerine çıktığında, beyni zararlı maddelerden koruyan kan-beyin bariyeri henüz tam oluşmamış olan bebekte beyin dokusuna da yerleşebilir ve bu duruma kernikterus ismi verilir. Bilirübin değerlerinin kritik bir seviyeyi geçtiği bebeklerde, beyne kalıcı hasar veren kernikterus durumunun oluşmaması amacıyla KAN DEĞİŞİMİ işlemi uygulanır. Henüz açık olan göbek deliğine bir kateter yerleştirilerek bebeğin kanı her seferinde birkaç mililitre miktarında alınıp, yerine, bir vericiden alınmış uygun kan, birkaç mililitre miktarında göbeğe yerleştirilen başka bir kateterle verilir. Böylece bebeğin kanı yavaş yavaş yeni kanla değiştirilmiş olur.

Kan değişimi uygulamasını gerektirecek en önemli hastalık Rh uyuşmazlığıdır. Rh uyuşmazlığında Rh negatif kan grubuna sahip annede, eğer Rh pozitif kan grubuna sahip bir bebeğe hamile kaldıysa ve de daha önce Rh pozitif kanla teması olmuşsa, anti-Rh antikorlar oluşur.

Sponsorlu Bağlantılar

yenidoğan

Bebek annenin karnındayken bu antikorlar plasenta yoluyla bebeğe ulaşıp bebeğin kırmızı kan hücrelerine zarar verir. Bebeğin kan hücrelerinin zarar görmesiyle bebekte kansızlık başlar ve kanında bilirübin yükselir. Bu duruma hemolitik anemi adı verilir. Bebek dünyaya geldiğinde oluşan bilirübin artık plasenta yoluyla uzaklaştırılamayacağından bebekte tehlikeli boyutlara varabilen kansızlık ve bilirübin yüksekliği oluşur.

Aşırı düzeylere çıkan bilirübin bebeğin cildini sarartır ve beyin dokusuna da tehdit oluşturmaya başlar. Bu durumun engellenmesi ve bebeğin hayatının kurtarılması amacıyla bebeğin AB0 kan grubuna uygun ama Rh negatif bir kanla bebeğin kanı, kan değişimi işlemiyle değiştirilir. Kan değişimi ayrıca AB0 kan grubu uyuşmazlığı, bebeğin kanına mikrop karışması demek olan sepsis ve nadiren de fizyolojik olmayan, şiddetli sarılığa yol açan çeşitli diğer nedenlerle oluşan tehlikeli sarılık durumlarında da uygulanır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz