Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Altı Haftalık Olana Kadar Yenidoğan Bebek Bakımı

Yeni Doğan Bebeğinizin Bakımı Nasıl Olmalıdır?
Yeni doğan bebeğinizi saatler boyu hayranlıkla seyredebilirsiniz. Her bebeğin kendine özgü özellikleri vardır. Başının şeklinden, teninin
rengine kadar onu tanımak ve sizi nelerin beklediğini bilmek, onun bakımı konusunda kendinize güvenmenize yardımcı olur.

Bebeğinizle tanışmak

Doğumunuzu narkoz altında yapmadıysanız, bebeğiniz doğar doğmaz çabucak kucağınıza verilir. İlk sorunuz tabii ki, “Bebeğim iyi mi? olacaktır. Doğumdan sonraki 24 saat içinde, sağlık personeli onu detaylı bir biçimde inceleyerek, her şeyin yolunda gittiğine dair bilgiyi size ulaştıracaktır. Bebeğiniz doğumhaneden çıkarılmadan önce, her ikinize de üzerinde kimlik bilgilerinizin yazılı olduğu bileklikler takılacaktır.

Bebeğinizin görünüşü

Sağlıklı bebekler çeşitli ölçülerde dünyaya gelirler ancak bazı karakteristik özellikler hepsi için aynıdır:
Başı: Bebeğinizin başı, özellikle de forseps ya da vakumla doğmuşsa, size biraz deforme olmuş gibi görünebilir. Bunun sebebi, kafatasını oluşturan yumuşak kemiklerin, doğum kanalından geçerken oluşan basınç nedeniyle sıkışmalarıdır. Ayrıca bıngıldaklarının altında nabız atışlarını da fark edebilirsiniz.
Cildi: Bebeğinizin cildi, verniks denen cildini koruyucu yağlı bir maddeyle kaplı olabilir. Ayrıca bebeğinizin cildi solunumu düzene girip kan dolaşımı hızlanana kadar biraz mavimsi görünebilir.
Tüyleri: Bazı bebekler doğduktan sonra hâlâ lanugo denilen ince, yumuşak tüylerle kaplı olabilirler. Bu tüyler doğumu izleyen hafta içinde dökülürler.
Vücudu: Doğum öncesinde, plasenta yoluyla sizden ona geçen hormonlar nedeniyle, bebeğinizin göğüsleri ve cinsel organları şişmiş gibi görünebilir. Bu sisler birkaç gün içinde inecektir.

Bebeklerde Refleks Kontrolleri

Doğduğu andan itibaren bebeğiniz, hayatta kalmasını sağlayan inanılması güç bir dizi refleks ve beceriye sahiptir. Bu reflekslerin bir kısmı, çocuk doktorunuz tarafından test edilerek, bebeğinizin merkezi sinir sisteminin iyi çalışıp çalışmadığı kontrol edilecektir.
yenidogan-bebek

Sponsorlu Bağlantılar

Emme, arama ve yutma refleksleri:
Emme refleksi bebeğinizin, daha ana rahminde alıştırma yapmaya başladığı başlıca temel reflekslerden biridir. Ayrıca parmağınız ya da göğsünüzle yanağına, ağzının yakınlarına dokunduğunuzda başını yiyecek arar gibi o yöne doğru çevirmesine ise arama refleksi diyoruz. Yutma da bebeğin refleks olarak yaptığı hareketlerden biridir.

Sıçrama refleksi: Bu refleks Moro Refleksi olarak da bilinir. Eğer bebeğiniz başı desteklenmeksizin havada tutulursa, parmaklarını açarak kol ve bacaklarını ileriye doğru fırlatır. Sıçrama refleksi genellikle bebekler yaklaşık iki aylık olduklarında kaybolur.

Adım atma refleksi: Eğer bebeğiniz ayakları sağlam bir yüzeye temas edecek şekilde dik tutulursa, otomatik olarak adım atma hareketleri yapacaktır. Bu refleks genellikle bebekler bir aylık olunca kaybolur.

Koruyucu refleksler: Bebeğiniz tamamen savunmasızmış gibi görünse de, aslında birçok koruyucu refleksi vardır. Örneğin bir yastık ya da battaniye ağzının, burnunun veya gözlerinin üzerine düşerse, bebeğiniz etrafı görüp nefes alabilmek için başını iki yana sallayacak, kollarıyla da battaniyeyi döverek kendinden uzaklaştıracaktır. Eğer bir nesne doğrudan ona doğru geliyorsa, başını çevirip menzilden çıkmak için kıpırdamaya çalışacaktır.

TNR Refleksi: Bebeğiniz başını bir yana çevirdiğinde, o taraftaki kolu ileriye doğru uzanırken, diğer taraftaki kolunun da sanki eskrim yapıyormuş gibi geriye doğru büküldüğünü fark edebilirsiniz. Bebeğinizde böyle bir tepki görmezseniz şaşırmayın, çünkü bu hareketi fark etmek biraz güçtür. Bebeğiniz huzursuzsa ya da ağlıyorsa, bu hareketi yapmayacaktır. Bu refleks beş-yedi ay arasında kaybolur.

Yakalama refleksi:
Avcunun içine parmağınızı koyduğunuzda, bebeğiniz otomatik olarak onu yakalayıp tutmaya çalışacaktır.

Unutmayın yenidoğan bebek bakımı çok önemlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yenidoğan Bebek bakımı dedi ki:

    Teşekkürler, faydalı bilgiler için.

Yorum Yaz