Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Sebze Maması Tarifleri

Sebze Maması Tarifleri

1. hafta

1 küçük boy havuç ile 1 küçük boy patates, temiz suyla yıkanıp kabukları soyulduktan sonra bıçakla doğranıp iki bardak içme suyuyla yarım saat süreyle ağzı kapalı kapta pişirilir. Pişen sebzenin suyu bir kaba alınır. Bir çay kaşığı buğday irmiği ilave edilerek 5 dakika daha kaynatılır. Başlangıçta öğünde 3-5 çay kaşığı vermek yeterlidir. Öğün, anne sütüyle tamamlanır. Burada amaç bebeği sebze çorbasıyla doyurmak değil, sadece tattırmaktır.

2. hafta

3 bardak su, 1 orta boy havuç, 1 orta boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç yaklaşık 1 saat süreyle, bir bardak su kalana kadar, ağzı kapalı kapta pişirilir. Tel süzgeçten, tamamen ezilerek püre olarak geçirilir. Bu pürenin içine bir çay kaşığı buğday irmiği ilave edilerek 5 dakika daha kaynatılır. Az miktarda bebeğe verilir. Yine amaç doyurmak değil, tattırmaktır.

Sponsorlu Bağlantılar

sebze maması

3. hafta

3 bardak su, 1 büyük boy patates, 1 tatlı kaşığı pirinç ile 3-4 yaprak maydanoz, çeyrek kabak ya da çeyrek kerevizle birlikte biraz bezelye bir saat süreyle ağzı kapalı kapta pişirilir. Süzgeçten geçirilerek elde edilen sebze püresine 1 çay kaşığı buğday irmiği ilave edilerek 5 dakika daha pişirilir. Bebeğe verilecek miktar artık artırılabilir, yarım kepçe kadar verilebilir.

4. hafta

Sebze püresine irmikle beraber bir çay kaşığı sızma zeytinyağı ilave edilir.

Kabızlığı olan bebekler, patates, havuç ve pirinç tüketmemelidirler. Kabız bebeklerde sebze püresinin içeriği değiştirilmeli, ya da sebze püresinden vazgeçilmelidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz