Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Pişikleri Önlemek İçin

Pişikleri Önlemek İçin

Pişik, bebeklerde rastlanılan en yaygın cilt problemidir. 0-18. aylarda sık görülür. Bezli bölgede cildin tahriş olması ve kızarması şeklinde görüldüğü gibi daha ciddi problemlere de yol açabilir. Bazı bebeklerin cildi çok hassastır ve sık sık pişik olabilirler. Bunların bez seçiminden alt temizliğine kadar daha özenli bir bakıma ihtiyaçları vardır. Hemen hemen bütün bebekler pişik problemiyle karşılaşırlar.

1) Bebeğin altını sık değiştirin. İdrar ve dışkısı pişiğe sebep olabilir. Özellikle katı besinlere geçildiğinde ve bebek ishal olduğunda pişik daha çabuk oluşur.

2) Alt temizliğini iyi yapın. Kıvrımları silip güzelce kurulayın.

3) Bebeğin altını sık sık açık bırakıp hava almasını sağlayın. Özellikle yazın sıcak havalarda pişik oluşumu artar. Bunun için daha sık havalandırmanız gerekir.

4) Koruyucu krem sürün. Tabaka halinde sürüldüğünde, bezin sürtünmesiyle cildin tahriş olmasını, idrar ve dışkının cilde direk temas ederek pişik oluşturmasını önler.

5) Kumaş bebek bezi kullanıyorsanız, üzerindeki naylonun hava almasına dikkat edin. Kumaş bezleri deterjanla değil, granül sabun tozuyla yıkayın. Yıkadıktan sonra iyice durulayın.

Sponsorlu Bağlantılar

pişik

Pişik Oluştuğu Zaman

1) Altını daha sık değiştirin.

2) Pişik kremi kullanın. Pişiğin fazla olduğu durumlarda doktorunuzun tavsiye ettiği bir pişik kremi kullanın.

3) Hazır bez kullanıyorsanız bezin markasını değiştirin. Bez tipini değiştirmek de iyi bir fikir olabilir (hazır bezden kumaş beze geçmek gibi).

4) Kumaş bez kullanıyorsanız, naylon don kullanmaktan vazgeçin. Bezlerin temizliğini iyi yapın.

5) Bebeğinizin altını uzun süre açık tutmaya çalışın. Özellikle yaz aylarında bebeğinizin altını sık sık açık bırakmanız, sıcaktan oluşabilecek tahrişleri önler.

6) Bazen inatçı pişikler olabilir. Bilhassa ağzında pamukçuk olan bebeklerde görülen pişiklerde mantar kremi kullanmanız gerekebilir. Bebeğinizin altına pudra serpmeyin. Islanan pudra bilhassa kıvrım yerlerinde tahrişlere yol açabilir. Ayrıca pudranın bebeğinizin solunum yollarına kaçması da söz konusudur. Kız bebeklerde vajinaya kaçan pudra iltihaplanmaya sebep olabilir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz