Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Gebelik Haklarınız

Gebelik Haklarınız

Bazı izinler ücretsiz olup, birçok insanın bütçesine uygun olmamakla birlikte, annelere işlerine daha fazla ara verme hakkı sağlanmıştır. Bu nedenle siz de haklarınızı bilirseniz gerektiği gibi kullanabilirsiniz.

Bebeğiniz doğmadan çok önce, işyerinizde size verilen haklan gözden geçirdiğinizden emin olmalısınız. İşi bırakmak için başvurmakta gecikirseniz ya da yöneticilerinize bu konudaki eğiliminizi belirli bir tarihe kadar bildirmezseniz, bu hakkınızı kaybedebilirsiniz.
Elbette hiç kimse erken doğum yapmayı, prematüre bebek sahibi olmayı istemez ama bunun başınıza gelme ihtimali de yok değildir. Bu gibi durumlar için önceden hazırlıklı olmak gerekir. Annelik haklarınızla ilgili işlemleri hamileliğiniz sırasında yaparsanız, ücretinizi bebek doğmadan önce alabilir, doğumdan sonra bu işlemlerle uğraşmak yerine, bebeğinizle rahat rahat ilgilenebilirsiniz. Olabilecek en kısa süre içinde yöneticilerinizi bir bebek beklediğinizden haberdar edin. İnsan kaynakları bölümü çalışanları bu bilgiyi gizli tutarlar, sizin de gerçekleşebilecek herhangi bir erken doğum için yeterince zamanınız olur.

Doğum öncesi bakımınız için ücretli izin hakkınız vardır. Buna doktorunuz ya da sizi takip eden ebe tarafından uygun görülen sağlık kontrolleri, anne-baba kursları ve gevşeme dersleri de dahildir (Doktorlar ve ebeler bunları onaylamaktan zevk duyarlar).
♦ Hamileliğiniz nedeniyle size, işyerinde haksızlık yapılamaz  işten çıkarılamazsınız ve işgücü fazlası olarak değerlendirilemezsiniz. Doktorunuzdan veya sizi takip eden ebeden bir belge getirdiğiniz takdirde, ücretsiz diş bakımı hakkına da sahip olabilirsiniz.
♦ Eğer çalışacak durumda değilseniz ya da hastalanırsanız, doğum izninizi etkilemeyen izin kullanabilirsiniz. Daha fazla bilgi için www.saglik.gov.tr

ilk üç ayı

Hamileyken iş yaşamı

Hamilelik boyunca çalışmak, özellikle  ilk hamileliğinizde alışık olmadığınız bir deneyimdir. Bir bebek bekliyorsanız, sizin için her şey farklılaşır, öncelikleriniz net bir biçimde yer değiştirir. Bu, işinize bağlılığınızın azalacağı anlamına gelmez, işinize hamile kalmadan önce olduğunuz kadar bağlısınızdır ve kimse bunun aksini
düşünmemelidir. Anne olarak hayatınızın değişeceğini bilen arkadaşlarınız, sizden onlara bu konuda rehberlik yapmanızı, onları bilgilendirmenizi isteyebilirler. Bu mutlu olaya dair uzun uzun konuşarak, işinizin aksayacağını düşünüyorsanız, istemediğiniz sürece hamileliğinizden bahsetmeyebilirsiniz. Ayrıca iş ortamınızda bazı düzenlemeler yapmanız gerektiğini de unutmayın.
Hareketli olmak kan dolaşımınıza yardımcı olur ve karnınız büyüdükçe, düzenli egzersiz yapmak gebelikten dolayı taşıdığınız yükü en azından psikolojik açıdan hafifletir. Hamileliğiniz süresince her zaman bedeninizin sesine kulak verin. Hayatınızı kazanmak için ne yapıyor olursanız olun, bunun zamana karşı madalya kazanılacak bir yarış olmadığını unutmayın.

Mola verin

Sponsorlu Bağlantılar

öğle tatillerini bile çalışarak geçiriyor olsanız da, haftada bir-iki gün yürüyüşe hatta yüzmeye gidecek zamanı yaratmaya çalışın.

Bebeğinizin Nüfus Kaydı

dogum-izni♦Bebeğinizin kaydını, doğumun olduğu tarihten başlayarak yurtiçinde otuz gün içinde ilçe nüfus müdürlüklerine, yurtdışında altmış gün içinde Başkonsolosluklara sözlü bildiride bulunarak yaptırmanız gerekir.

♦ Evlilik içinde doğan bebekler, babalarının nüfusta kayıtlı oldukları haneye baba soyadıyla; evlilik dışında doğanlar ise annesinin bekarlık hanesine, annesinin bekarlık soyadı ve bildirilen baba adıyla yazılır.

♦ Kayıt yaptırırken baba veya annesinin nüfus cüzdanı ya da aile cüzdanı ile varsa doğuma ait resmi belge ve raporları görevli memura verilir. Memur tarafından üç örnek doğum tutanağı düzenlenir ve bebeğinizin nüfus cüzdanı çıkartılır.

♦ Nüfus kaydıyla ilgili daha fazla bilgi için bkz. www.nvi.gov.tr
Doğum İzniniz Hakkında

İzin kullanmak ve ücret konusunda bazı haklara sahipsiniz. Bunlar sızın
yasal haklarınızdır ve her işyeri bu haklarınızı size sağlamakla yükümlüdür. Herhangi bir problem yaşarsanız, bunu sağlık uzmanlarınızla konuşun ki, onlar size bu konuda tavsiyelerde bulunabilsinler
Genel Doğum İzni: Çalışma  saatlerinize ya da kıdeminize bakılmaksızın on altı haftalık genel  doğum izniniz vardır.
Kanuni Doğum Ücreti: On altı  haftalık genel doğum izniniz boyunca kesintisiz olarak aylığınız ödenir.
Ek Doğum İzni: Sağlık durumu uygun olduğu takdirde doktorun onayı ile anne adayı isterse doğumdan önceki
üç haftaya kadar işyerinde çalışabilir. Bu durumda bu süre, doğum sonrası izne eklenir. Ayrıca bu süreler çalışan annenin sağlık durumuna göre doktorun vereceği raporda belirtilen miktarda uzatılabilir.
♦ Süt İzni: Çalışanlara bir yaşından küçük çocuklarını emzirmeleri için günde toplam bir buçuk saat süt izni verilir. Süt izninin kullanımında annenin saat seçme hakkı vardır.

İzin konusunda patronunuzu bilgilendirin
İzin kullanma isteğinizi patronunuza en az dört hafta önce bildirmelisiniz. Son hartalara kadar çalışmayı planlıyor olabilirsiniz: takat bu konuda esnek davranmaya da hazırlıklı olun. Çünkü birkaç hafta sonra kendinizi nasıl hissedeceğinizi önceden kestiremezsiniz.

İşinize geri dönme konusunda patronunuzu bilgilendirin
İşinize geri dönme isteğiniz olup olmadığını, hangi tarihte işbaşı yapabileceğinizi ve eski görevinize tam zamanlı dönüp dönemeyeceğinizi en az dört hafta önceden patronunuza bildirmelisiniz.

Babalık İzni – Devlet memuru olarak görev yapıyorsanız çalıştığınız kuruma istekte bulunduğunuz takdirde bebeğinizin doğduğu günden itibaren 3 gün ücretli mazeret izniniz bulunmaktadır.
– İşçi iseniz SGK ya tabi iseniz bebeğinizin doğduğu günden itibaren 3 gün ücretli mazeret izniniz vardır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz