Web sitemize hoşgeldiniz, 19 Eylül 2020

Bebeklerde Beslenme

Bebeklerde Beslenme

Bebekler henüz doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmelidirler. Anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda göğüs pompaları ile anne sütünün gelme akışı hızlandırılabilmektedir. Bebekler özellikle doğumdan itibaren ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenmeli ve bebek her istediğinde emzirilmelidir. Bebeklerde beslenme sırasında ilk 6. aya ulaşıldığında artık ek gıdalar bebeğe verilebilir.

Örneğin sebze ve meyve püreleri ile işe başlayabilirsiniz.  Muz genellikle 9. aydan itibaren verilmesi hazım yönünden önemlidir. muzu 9. aydan itibaren yalnız değil ezerek süt ile karıştırıp bebeğinize verdiğinizde bebeklerde kabızlık problemi de yaşamamış olursunuz. Bebeklerin her öğünden sonra mutlaka gazı çıkarılmalıdır. Bunlar sırtına ufak ve yumuşak hareketlerle gerçekleşir. Örneğin sırtına daireler çizecek şeklinde hareketler bebeğin gazının çıkarılması sağlanmalıdır.

Sponsorlu Bağlantılar

bebeklerde beslenme

Bebeği yüz üstü tutarak ta kendi kendine gazını çıkarması sağlanmalıdır. Bebekler ilk 6 ay anne sütü sonrası ek gıdalara başlayabilir. Meyve püresi sebze püresi çorba gibi gıdaları bebeğinize verebilir ve hepsini sağlıklı meyve ve sebzelerden yaparak taze şekilde bebeğe verilmelidir. Bebeklerde beslenme esnasında bebeğin hoşlanmadığı ve reddedeceği gıdalar olabilir hiç bir şekilde zorlamadan daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Farklı lezzetlerle bebeği alıştırabilirsiniz. bebeklerde ilk 1 yaşa kadar anne sütünü almasına ayrıca özen gösterilmeli anne sütünün yetersiz kaldığı durumlarda ise kaşık mamaları doktor kontrolü ile tercih edilebilmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz