Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Bebeğiniz için Gerekli Temel Besin Maddeleri

Bebeğiniz için Temel Besin Maddeleri
Alınan besinler, sindirim kanalından emilerek, vücutta gerekli yerlerde kullanılır. İnsanların ihtiyaç duydukları temel besinler 5 gruba ayrılır:

1 – Proteinler,
2-Karbonhidratlar (şekerliler ve nişastalar),
3- Yağlar,
4- Madensel Tuzlar,
5- Vitaminler.
1. Proteinler: Canlı organizmada -idrar ve safra hariç- proteinlerin olmadığı doku yoktur. Proteinler, yetişkin bir insanın % 20”sini oluşturur. Aynı zamanda yasam için gerekli bütün olaylarda ver alır.
Proteinlerin önemi: Proteinlerin insan vücuduna mutlaka protein olarak girmeleri gerekir. Organizmada herhangi bir maddeden yapılmazlar. Yağlar ve karbonhidratlar gerektiği zaman birbirlerine dönüşebilmektedir. Yağlar ve karbonhidratlar vücutta depo edilebilirler ama proteinler için bu olanak çok kısıtlıdır. Ancak karaciğer, kalp, iskelet adalesinde az da olsa protein deposu vardır.  Mutlak besin yokluğunda, bünye proteinlerini kullanarak, hayatî  önemi olan özel maddelerin (hormon ve enzim) yapımını sağlar. Enerji açığının karşılanmasında proteinler görev alır. Organizmanın koruyucusu bütün maddelerin (im-mun cisimlerin) terkibinde protein  vardır. Proteinler büyüme sırasında dokuların ana maddelerini oluştururlar. Belirli bir oranda, yağ ve karbonhidratlarla vücuda girmeleri gereklidir. Süt, et, balık ve yumurta gibi hayvansal, biraz da bitkisel gıdalarla alınmaktadır. Mide asiti tarafından eritilerek pepsin ve diğer özsular vasıtasıyla emilecek hâle getirilen proteinler, bağırsaktaki emici hücreler aracılığı ile dolaşıma girer, dokularda tutulur. Bir kısmı da karaciğerde üreye çevrilerek idrarla atılır.

Proteinler çok büyük miktarda alınmamalıdırlar. Çünkü büyümenin azalmasına ve ateş yükselmelerine sebep olabilir.
Anne sütü proteinin sindirilme oranı % 95, hayvan ürünlerindeki proteinlerden faydalanma oranı ise % 80-95 arasıdır. Tahıl, kuru bakliyat ve sebze ve meyvalardaki proteinlerden faydalanma oranı ise, yani bağırsaklardan ^^k sindirilerek emilme oranı % 45-65 arasıdır. ^^ Günlük protein ihtiyacının bir kısmı hayvansal olmalıdır.

besin maddeleri
Memleketimizde yetersi/ beslenme sorunlarının başında protein yetersizliği gelmektedir. Türkiye’nin hayvan potansiyeli büyük olmasına rağmen fiyatların yüksekliği nedeniyle istenilen ölçüde et tüketilememektedir. Geniş halk kitleleri daha ucuz olan, unlu ve şekerli gıdalara yönelmektedir. Bazı geleneksel yanlış inançlar sonucu süt çocuğuna et, süt, yumurta yedi-rilmemektedir. Buna paralel olarak gelişmeleri ve dirençleri azalan süt çocukları, daha 1 yaşına gelmeden hayata veda etmektedirler.

2. Karbonhidratlar (Şekerli ve Nişastahlar):

Alınan besinlerin büyük bir kısmını oluştururlar. Buna paralel olarak organizmanın ihtiyacı olan kalorinin de büyük bir bölümünü yine karbonhidratlar karşılar. Ancak vücut ağırlığının % Ti kadardırlar. Karaciğer ve kaslarda depolanırlar. Canlı hücrede yağ ve proteine bağlı olarak bulunurlar.
Karbonhidratların başlıca işi, ısı oluşumu ve kas faaliyetlerinin enerji ihtiyacım karşılamaktır. 1 gram karbonhidrat 4 kalori verir. Ayrıca proteini korumak ve yağ kullanımını azaltıcı etkisi vartiır. Vücutta sarf edilmeyen karbonhidratlar yağa dönüşerek depolanır. Genellikle süt çocuklarında karbonhidratlar, alınan besinlerin % 40’ı kadar olmalıdır. Fazla alman karbonhidratlar, beslenme bozukluklarına, ishallere ve diş çürüklerine sebep olabilirler. Karbonhidratların hazmı ağızda başlar. Nişasta, tükürükteki
enzimlerin etkisine girer. Sonra pankreas ve bağırsak öz sularının yardımıyla emilme tamamlanır.
mineraller-vitaminler-

Sponsorlu Bağlantılar

 3. Yağlar: Yağlar vücuda ya besinlerle girer, ya da karbonhidratlar ve proteinlerden yapılabilirler. Vücudun enerji kaynağı olan yağlar, dokuların  yapımını ve yağda eriyen vitaminlerin

(ADEK) emilmesini, organizmaya girmesini sağlar.

Yağların Bebeğiniz için Gerekli Temel Besin Maddeleri arasında önemli bir yeri vardır.

 Bazı hormonların bile terkibine girerler. İki gruba ayrılırlar:
1- Basit yağlar,
2- Karışık yağlar.
Basit yağlar, doymuş yağlar (hayvansal yağlar) ve doymamış yağlar (bitkisel yağlar) diye ikiye ayrılır.
Karışık yağlar ise vücuttaki muhtelif maddelerle birleşik olan yağlardır. Doku yapısına girerler. 1 gram yağdan 9 kalori elde edilir. Protein ve karbonhidratların iki misli kadar enerji verirler. Midede küçük parçacıklar hâline geçen yağlar, 12 parmak barsağmda safra tuzları, pankreas ve bağırsak enzimleri (öz suları) vatısayıla emilirler.

4. Madensel Tuzlar (Mineraller): Vücudun gelişmesi, büyümesinin sağlanması aynı zamanda hayatiyetini sürdürmesi için madensel tuzlar, gerektiği kadar besinlerle alınmalıdır. Yeni doğan bir bebek % 3, erişkin insan % 4,35 madensel tuzlardan oluşur. Kazanılan her 1 gram proteinle 0,3 gram madensel tuz depo edilir. Vücut yapısını oluşturan bütün organların gelişmesinde madensel tuzların rolleri vardır.
Kemiklerin ve dişlerin gelişmesinde kalsiyum ve fosfor, dişlerin korunmasında fluor, kandaki -oksijen taşıyıcı- alyuvarların yapı–mdaki demir ve bakır, troid bezi çalışmasını sağlayan iyot, mutlaka, gerekli madenlerdir.
Kalsiyum ve fosfor, süt ve peynirde bol miktarda bulunur. Meyve, sebze, et, ekmek ve süt madensel tuz bakımından zengindir. Denizden uzak yerlerdeki sebze ve sularda iyot bulunmaz. İyot, suya ve sofra tuzuna katılırsa, troid bezinin yetmezliği olan guvatr hastalığı da önlenmiş olur.

5. Vitaminler: İnsan motorunun iyi işlemesi ııı ihtiyaç, duyulan maddelerdir. Bir makinanın çalışması için lâzım olan bir miktar madeni yağ gibi, ana besinlere vitaminleri de eklemek lâzımdır. Vitaminlerin dışardan gıdalarla alınması gereklidir. Yalnız D vitamini güneş ışınlan tesiriyle vücutta bir miktar yapılabilir.
Vitaminler suda ve yağda eriyen gruplar hâlin-ikiye ayrılır. Vitaminler konusu daha önce tiği için bunlar hakkında geniş bilgiye yer ver-veceğiz, yeri geldikçe bazı tamamlayıci bilgileri vermeye çalışacağız.  Y a ğ d a eriyen vitaminler ADEK vitaminleri, et, yağ, yumurta, karaciğer, süt, peynir ve bazı sebze ve meyvalarda bulunur.
Suda eriyen C ve B grubu vitaminleri ise, genellikle bitkisel besinlerde, sebze, meyve ve hububat türlerinde bulunurlar. Hergün belli miktarda alınmaları gereklidir. Besinlerle alınmaları az olunca ve bazı hâllerde ihtiyaç artınca, “vitamin yetersizliği” ortaya çıkar.
SuBebeklerde Su’yun Yararları

Su, insana ne enerji verir ne de vitamin. Ancak içinde az da olsa madensel tuzlar  vardır. Hayat için en önemli elemanlardan birisidir. Hayatın  devamı için meydana gelen bütün olaylar, su  ortamında oluşur. Ayrıca vücut ısısının  sabit tutulması ve düzenlenmesi için  şarttır. Havatî faalivet sonucu oluşan  zehirli maddelerin vücuttan atılması,  sulu ortamda olur.

Çocuk ne kadar küçükse, su ihtiyacı o kadar çoktur. Çocuklarda en çabuk bozulan ve hayatî tehlikeye sokan su sistemidir. Süt çocuğunun total bileşiminin % 70’i sudur. Süt çocuklarının her beslemede -bilhassa sıcak günlerde  su ihtiyacı giderilmelidir. Günlük su tüketimi sağlam bebekte, kilosunun % 10-15’i kadardır. Erişkin insanda bu miktar % 2-4 kadardır. Çocukların doğal besinleri sudan zengindir. Sebze ve meyvalarda bu oran % 90’a kadar çıkar. Hastalık, giyim şekli ve iklim, su ihtiyacını etkiler. Susama duygusu, büyük çocuklarda su ihtiyacını gidermede, önemli bir mekanizmadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz