Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Eylül 2020

Anne Sütünün Yetip Yetmediğini Anlamak

Anne Sütünün Yetip Yetmediğini Anlamak
Anne Sütünün Yetmezliği:
Anne sütünün besleyip beslemediğini anlamak için, çocuk belirli aralıklarla tartılır. İlk ay içinde günde 25-30 gram kadar almalıdır.
Anne sütü alan çocuğun kakası, altın sarısı rengindedir. Dışarıda kalırsa yeşil renk alır. Kıvamı yumurta çalkantısı gibidir. Kokusu, ekşi süte benzer,
günlük kaka sayısı 1-6 kadardır. Üç-dört gün, kaka yapmadığı da olur. Ancak, bu enderdir ve ilâç kullanmak gerektirmez.
Su İhtiyacı: Bebek doğar doğmaz anne memesine tutulduğunda, sağlıklı bir şekilde süt almıyor ise, bebeğe şekerli su veya hazır mama vermek hiç doğru değildir. Ancak türlü sebeplerle çocuk emzirilemiyorsa, bebeğin su ihtiyacı için kaynatılmış, ılıtılmış %5 şekerli su verilebilir.

Sponsorlu Bağlantılar

Anne Sütünün Yeterliliği
Anne Sütü Artırılır mı?: Anne sütünü artıran bazı ilaçlar vardır Bunlar metaklorpramit, reser pin, metildopa gibi ilâçlardır. Bazı olumsuz etkilerinden dolayı kullanılamaz. Anne sütünü çoğaltmak için gıda rejiminin önemli bir faydası yoktur. Ancak yorgunluktan kaçınmak, dengeli beslenmek, iyi uyumak faydalı olur. Anne sütünün yapımında ve bunun devammda en önemli etken, düzenli aralıklarla, memelerin boşaltılma-sıdır. Yeni araştırmalar, haftada 2 veya 3 kez yenilen nohut ve mercimeğin, anne sütünü % 20-30 civarında artırdığını göstermiştir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz